Ocena kapitału ludzkiego jest ważnym elementem procesu inwestycyjnego

red.
Z badania wynika, że inwestorzy nie mogą ignorować zarządzania kapitałem ludzkim przy ocenie spółek, w które inwestują
Z badania wynika, że inwestorzy nie mogą ignorować zarządzania kapitałem ludzkim przy ocenie spółek, w które inwestują fot. pixabay.com
Schroders opublikował nowe ramy oceny wartości kapitału ludzkiego z których wynika, że jego ocena powinna odgrywać kluczową rolę przy ocenie spółek, w które zamierzamy inwestować. Ramy obejmują prosty zestaw ilościowych wskaźników księgowych, które mogą być stosowane wraz z technikami jakościowymi, aby umożliwić inwestorom lepsze zrozumienie wkładu zarządzania kapitałem ludzkim w zyski i produktywność firmy.

Analiza Schroders, stworzona przy wsparciu akademickim Oxford Rethinking Performance Initiative w Saïd Business School, University of Oxford i California Public Employees' Retirement System (CalPERS) potwierdza, że kapitał ludzki jest ważnym czynnikiem napędzającym produktywność i rentowność firmy oraz że firmy z trwałymi ramami zarządzania generują większe zwroty z inwestycji oraz wartość dla inwestorów.

– Z badania wynika, że inwestorzy nie mogą ignorować zarządzania kapitałem ludzkim przy ocenie spółek, w które inwestują. Zmienność na rynku będzie rosła a nasza analiza pokazuje, że firmy z dobrze opracowanymi procesami zarządzania kapitałem ludzkim będą prawdopodobnie lepiej przygotowane na przyszłość. Nawet w miarę ewolucji integracji sztucznej inteligencji w różnych branżach, ludzie jako główne źródło tworzenia wartości w firmie zachowają swoją rolę – powiedział Angus Bauer, dyrektor ds. badań dotyczących zrównoważonego rozwoju w firmie Schroders.

Nicholette MacDonald Brown, szefowa zespołu akcji europejskich w Schroders, która wykorzystuje wyniki tej analizy do swojego procesu inwestycyjnego, dodała:

– W przeciwieństwie do czynników środowiskowych, które są przejrzyste, kapitał ludzki był tradycyjnie trudny do oszacowania, zwłaszcza w przypadku dolnej granicy kapitalizacji rynkowej, gdzie dane są wyjątkowo nieprzejrzyste. Ramy te pozwalają aktywnym zarządzającym, takim jak my, uzyskać lepszy wgląd w firmy w naszym uniwersum inwestycyjnym. Możemy zidentyfikować firmy, które przodują w procesie zarządzania kapitałem ludzkim oraz te dla których stanowi to słaby punkt, aby podejmować świadome decyzje dotyczące alokacji i zaangażowania.

Najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez Schroders:

  • Efekty dobrego zarządzania kapitałem ludzkim można zdefiniować i zmierzyć oraz wskazać strukturalne i cykliczne powody, na których obecnie należy się skupić.
  • Stopy zwrotu z kapitału ludzkiego są dodatnio skorelowane z nadwyżkami przyszłych stóp zwrotu (przekraczającymi odpowiedni poziom odniesienia lub indeks) w wielu horyzontach czasowych i w większości sektorów, nawet po uwzględnieniu zwrotu z zaangażowanego kapitału i dostosowaniu pod kątem różnych czynników.
  • Istnieje wiele ścieżek zarządzania kapitałem ludzkim wpływających na bilanse oraz zyski i straty.
  • Nie należy jednak zapominać, że istnieje ryzyko związane ze zbytnim skupieniem się na obiektywnym pomiarze kapitału ludzkiego. Analiza kapitału ludzkiego musi łączyć ocenę jakościową i ilościową. Dzięki wskaźnikom KPI służącym do identyfikacji dobrego zarządzania kapitałem ludzkim możemy rozważyć czynniki napędzające zmiany i pokazać, jak zoptymalizować produktywność kapitału ludzkiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A hajlujacy brunatni w polsce mu nie przeszkadzaja? To tez prowadzi do dyktatury jak historia pokazala.

G
Gość

Najpierw niech przywroci praworzadnosc we wlasnym kraju. W Polsce tez nie bylo demokratycznych wyborow

s
sedzia

ten mitoman dyzma premier zreszta zapomnial jak to niedawno milicja u nas pałowala wszystkich na jego polecenie

G
Gość

A Tusk nie zaapeluje o praworządność ?

g
gosc

Może chce żeby UE pomogła pałować opozycje ?

B
Brzeszczot

Słychać wycie? Znakomicie

E
Ehh

Jest szansa, żeby przedyskutować jak to się stalo, że 13 letnią Jadwige Państwo Polskie wydało za litewskiego zgreda Jagielle przy aprobacie duchownych i czy to przypadkiem nie zapoczątkowało peTefoli.

g
gosc

Budzić się sąsiedzi, Łukaszenka jak dochodził do władzy to podobno zabił kilka konkurentów, tu trzeba tak samo. NIe będziecie żyć w chałpach strzechą pokrytych żyć, a urzędasy i politycy będą pełnić rolę służalczą i administracyjną do społeczeństwa, wstaniecie z kolan.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl