Rzecznik rządu był pytany w TVP Info o wakacje kredytowe i termin wejścia w życie tego rozwiązania. Odparł, że dzięki temu mechanizmowi kredytobiorca będzie mógł jeszcze w tym roku odroczyć cztery raty kredytu na koniec spłaty, a w przyszłym roku w każdym kwartale po jednej racie. – Czyli osiem rat kredytu, które w najbliższym półtora roku nie będzie musiało być spłacane. To jest duży oddech dla osób, które odczuwają teraz skutki wyższych stóp procentowych – mówił.
Zapowiedział, że wniosek w tej sprawie będzie można złożyć już w sierpniu. – Zależy kiedy pan prezydent podpisze ustawę, ale w sierpniu już będzie można ten wniosek złożyć – powiedział Müller.
Wakacje kredytowe. Na czym polegają? Jak złożyć wniosek?
Od sierpnia kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. W czwartek w Belwederze ma się odbyć uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ws. wsparcia kredytobiorców.
Przepisy pozwolą na odroczenie płatności łącznie ośmiu rat kredytowych: po dwie w III i IV kwartale tego roku i po jednej na każdy kwartał przyszłego roku.
Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
