Spis treści
Bon senioralny to świadczenie finansowe, którego celem jest pomoc w zapewnieniu opieki nad osobami starszymi, zwłaszcza gdy ich bliscy nie mogą tego zrobić z powodu pracy zawodowej. Usługi w ramach bonu obejmują wsparcie w podstawowych czynnościach dnia codziennego, pomoc w dostępie do usług zdrowotnych, opiekę higieniczno-pielęgnacyjną oraz ułatwienie kontaktu z otoczeniem. Co ważne, będą one miały charakter niemedyczny oraz będą wykonywane w miejscu zamieszkania osoby starszej.
Kryteria przyznawania bonu senioralnego
Kluczowe kryterium przyznania bonu to dochód osoby, która ma zapewnić opiekę. Osoba uprawniona do wsparcia musi zarabiać mniej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia (dla gospodarstw jednoosobowych) lub trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (dla gospodarstw wieloosobowych).
Wniosek o bon senioralny będzie należało złożyć elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W formularzu znajdzie się kwestionariusz, który pozwoli ocenić poziom niezaspokojonych potrzeb seniora. Ponadto, osoba starsza musi wyrazić zgodę na złożenie wniosku przez swojego opiekuna. Za jego weryfikację oraz określenie rodzaju wsparcia odpowiedzialna będzie gmina.
Maksymalna wartość bonu senioralnego to 2333 zł miesięcznie, co stanowić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Będzie ona zależna od liczby godzin pracy opiekuna i stawki za godzinę usługi. Niewykorzystana kwota w danym miesiącu nie będzie możliwa do wykorzystania w kolejnym.
Kto będzie mógł zostać opiekunem w ramach świadczenia?
Osoby świadczące usługi w ramach bonu senioralnego będą musiały spełniać określone wymagania: posiadać co najmniej średnie wykształcenie, być niespokrewnione z członkami rodziny seniora oraz odbyć odpowiedni kurs, w tym z zakresu pierwszej pomocy. Szkolenie obejmuje m.in. organizację opieki, podstawy psychologii i socjologii w opiece nad starszymi, a także praktyczne aspekty wykonywania czynności opiekuńczych i aktywizacji społecznej.
