Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Sejm przyjął ustawę. Inwestycja pochłonie ponad 2 mld zł

Redakcja Warszawa
mat. prasowe
W piątek 23 lipca Sejm przegłosował ustawę o inwestycji w odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, która zakłada przeprowadzenie prac w ciągu 10 lat. Szczegóły w tekście poniżej.

Pałac Saski będzie odbudowany

W piątek 23 lipca 2021 roku Sejm ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, a także kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu. Kontrolę nad inwestycjami przejmie nowo powołana spółka celowa.

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2021 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Nadzór nad pracami Zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, rozwiązania zmierzają do przywrócenia, poza Pałacem Saskim, również pozostałych gmachów stanowiących przed II wojną światową zachodnią pierzeję Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz północną pierzeję Placu Stanisława Małachowskiego w Warszawie, tj. gmachu Pałacu Brühla (Ossolińskich, Sandomierskiego) oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej – dawnych nieruchomości warszawskich przy ul. Królewskiej 6 (tzw. kamienicy Ludwika Malhome’a), ul. Królewskiej 8 oraz ul. Królewskiej 10/12 (tzw. kamienicy Lesslów lub Strasburgera).

"Rząd pomija władze Warszawy"

Jak przekazuje Warszawskie Forum Samorządowe, sama idea odbudowy pałacu, który został zniszczony po upadku powstania warszawskiego w 1944 roku, nie jest niczym złym, jednak wymaga odpowiednich przygotowań i szeroko zakrojonych konsultacji.

- Rząd po raz kolejny pomija władze Warszawy i odgórnie narzuca swoją wizję całego projektu, co staje się już niechlubnym zwyczajem. Brak szerokich konsultacji jest poważnym problemem. Powinny się one odbyć z udziałem władz stolicy, historyków oraz architektów, jak również stroną społeczną, bo w końcu Pałac ma być budynkiem użyteczności publicznej - piszą przedstawiciele WFS.

Jak przekazują członkowie Warszawskiego Forum Samorządowego, koszt przedsięwzięcia ma wynieść w ciągu 10 lat około 2 mld 453 mln 230 tys. zł, choć już teraz można stwierdzić, że kwota będzie znacznie wyższa, biorąc pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne.

I dodają, że największe wątpliwości budzi zamiar budowy budynku z nowymi wnętrzami, jedynie z zewnątrz będącego odwzorowaniem pałacu w formie z okresu międzywojennego. - W naszym przekonaniu to szczególne miejsce wymaga nowej interpretacji, a najlepszą gwarancją powstania budynku na światowym poziomie byłby międzynarodowy konkurs architektoniczny. Uważamy, że Grób Nieznanego Żołnierza powinien pozostać w niezmienionej formie. Jest on ostatnią trwałą ruiną w centrum Warszawy, niezwykle mocnym i wymownym symbolem dramatu naszego miasta w czasie II Wojny Światowej, a szerzej – symbolem skutków wojny, przemocy i nienawiści - apelują.

- Odbudowa tak ważnego projektu w sercu Warszawy nie może odbywać się wbrew interesom mieszkańców miasta – wskazał Michał Olszewski wiceprezydent stolicy. – Pozwolenie na budowę wydaje zazwyczaj prezydent Warszawy, a w tym przypadku władzę tę będzie miał wojewoda mazowiecki. To zabieranie uprawnień prezydentowi miasta – dodał.

Warszawa. Suski chce, by za odbudowę zapłacili Niemcy

Podczas spotkania wtorkowego (20 lipca) w Sejmie głos zabrał m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, który przyznał, że Polacy powinni odbudować m.in. Pałac Saski, a rachunek za prace powinni pokryć Niemcy. Zdaniem polityka, osoby, które sprzeciwiają się odbudowie obiektu swoją ojczyznę mają za zachodnią granicą Polski.

Przypomnijmy, że Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 roku. Przed zniszczeniami uchronił się jedynie niewielki fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Jeszcze z początkiem czerwca tego roku prezydent powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego.

A gdyby tak zamiast w domu, zamieszkać w dworku lub pałacu? W malowniczych zakątkach Polski czekają setki przepięknych budynków, w których można poczuć się po królewsku. Niektóre z nich wymagają co prawda remontu, jednak gdyby przywrócić im dawną świetność, zachwyciłyby każdego. Prezentujemy najciekawsze z nich.Licencja

Chcesz żyć jak szlachcic? Oto piękne polskie pałace i dworki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
24 lipca, 17:42, Gość:

Nowa siedziba KC PiS?

Jak wybudują ten pałac to pislamu już dawno nie będzie .

G
Gość
Suskiem się popirniczyło to nie o pałac Suski chodzi tylko o Saski.
G
Gość
Nowa siedziba KC PiS?
G
Gość
Suwerena się nie pytają ?????????????
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl