28 listopada 2019 roku Rada Miasta Gdańska uchwałą zadecydowała o wzniesieniu pomnika Ireny Jarockiej, na skwerze imienia artystki w Gdańsku. To właśnie w tej okolicy piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosili otwarty konkurs na projekt rzeźby. Z pośród 25 prac, które napłynęły, zwycięzcą zostało Studio rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Nagrodą za pierwsze miejsce była realizacja projektu oraz 10 tysięcy złotych.
Współtwórca zwycięskiego projektu Maciej Jagodziński przyznał, że kiedy ogłoszono konkurs, pomyślał od razu: "Trzeba wystartować i nie odpuszczać. To jest nasz obowiązek. Piękna kobieta, którą można wyrzeźbić - takich rzeczy nie wolno przegapić."
Choć przed uroczystością pogoda była bardzo pochmurna, zaraz po przywitaniu zebranych licznie gości na niebie ukazało się słońce. To był piękny wstęp do tego, jak o śp. Irenie Jarockiej opowiadał mąż Michał Sobolewski.
- Dla mnie, który spędził z Ireną ponad 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była wspaniałym człowiekiem, żoną, matką i artystką. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Wynikiem tych relacji jest dzisiejsza liczna obecność tutaj. Niektórzy przyjechali nawet z zagranicy. Jej dewizą były słowa "śpiewając miłuję, miłując istnieje". Śpiewanie było jej pasją. Osoby z pasją czynią świat i ludzi lepszymi. Wszystko na jej drodze stawało się lepsze, w tym również ja.
Następnie Michał Sobolewski w podziękowaniu za zaangażowanie wręczył pani prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz kryształowego motyla.
Cieszę się bardzo, że możemy dzisiaj w Gdańsku Oliwie, w miejscu, w którym dorastała pani Irena Jarocka, odsłonić pomnik jej imienia. - powiedziała prezydent Gdańska. - Pomnik nie powstałby bez wielkiej determinacji fundacji, ale też osobistego zaangażowania męża śp. Ireny Jarockiej, pana Michała Sobolewskiego. Wam drodzy oliwianie i nie tylko życzę, aby to miejsce, ten skwer zawsze przypominały dobre chwile i być może były takim momentem oderwania od trudnego życia i trudnej rzeczywistości.
Po ceremonii przecięcia na zakończenie uroczystości uczniowie V LO w Gdańsku zaśpiewali wielki przebój w historii polskiej piosenki autorstwa Andrzeja Korzyńskiego oraz Andrzeja Tylczyńskiego pod tytułem "Motylem jestem".
Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze, ale dzieciństwo i młodość spędziła w Gdańsku, w którym rozpoczęła karierę estradową. Od 1964 roku kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku. Rok później debiutowała w gdańskim klubie "Rudy Kot". Ponadto w tym samym roku wystąpiła na festiwalu w Opolu. Podczas swojej twórczość współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla.
Tablicę poświęconą Irenie Jarockiej odsłonięto na skwerze w ...
Odwiedź nas na Facebooku!
