Blokada Warszawy. Strajk Kobiet, 2 listopada
Nie milkną protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo do aborcji. Od dwunastu dni na ulicach Warszawy mamy do czynienia z wieloma protestami i spontanicznymi zgromadzeniami mieszkańców. Dzisiaj (2 listopada) o godz. 17 rozpoczęła się druga już blokada ulic. Pierwsza odbyła się tydzień wcześniej - 26 października. Manifestujący zablokowali newralgiczne punkty stolicy - ważne skrzyżowania, ronda, mosty i podstawowe ciągi komunikacyjne. Dzisiaj sytuacja wygląda bardzo podobnie.
Utrudnienia w Warszawie - 2 listopada. Blokada miasta. Lista nieprzejezdnych ulic miejsc:
- Rondo de Gaulle’a
- Rondo Waszyngtona
- Plac Konstytucji
- Puławska 17 (dawne kino Moskwa, przy lwach)
- Rondo Radosława
- Rondo ONZ
- Rondo Daszyńskiego
- Plac Zawiszy
- Metro Ratusz Arsenał
- Plac na Rozdrożu / autem Trasa Łazienkowska na tej wysokości
Sparaliżowane zostały nie tylko samochody, ale także komunikacja miejska, w tym tramwaje. Około 18:30 coraz większe tłumy zaczęły gromadzić się pod budynkiem Sejmu. Były wystąpienia, okrzyki i dobrze wszystkim znane hasła wymierzone w rząd. Kobiety zapewniały, że pomimo ogromnego zmęczenia, nie poddadzą się i rządzący nie wezmą ich na przetrzymanie. Poniedziałkowa manifestacja zakończyła się tuż po godz. 20. Mimo wulgarnych haseł i ogólnego wzburzenia protestujących, był to zdecydowanie spokojniejszy protest niż ten piątkowy, który zgromadził w centrum Warszawy około 100 tysięcy osób.
”To jest wojna”
"To jest WOJNA z kobietami" - pod taką nazwą odbywają się protesty kobiet nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Manifestacje obywają się w związku z wyrokiem, jaki zapadł w czwartek (23 października). Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.
Jak dotąd, największa manifestacja miała miejsce w miniony piątek (30 października). Do Warszawy przyjechały osoby z różnych części kraju. Szacuje się, że udział brało ponad 100 tysięcy uczestników.
Postulaty Strajku Kobiet
Ogólnopolski Strajk Kobiet stworzył Radę Konsultacyjną. Jej zadaniem będzie m.in. „zbieranie i porządkowanie postulatów zgłaszanych przez protestujących” w ramach trzynastu grup tematycznych:
- Aborcja na żądanie i pełnia praw kobiet (w tym walka z przemocą domową i niealimentacją)
- LGBT to ludzie
- Świeckie państwo
- Służba publiczna, nie partyjna
- Prawdziwe instytucje, prawdziwi rzecznicy (RPO, RPD)
- Poprawa kondycji publicznej ochrony zdrowia
- Edukacja na miarę współczesności
- No pasaràn (stop faszyzmowi)
- „Odśmieciowienie” rynku pracy
- Klimat
- Reanimacja psychiatrii
- Prawdziwe wsparcie osób z niepełnosprawnościami
- Stop propagandzie w mediach publicznych.
Spacer środowisk artystyczno-kreatywnych
O godz. 17 na placu Zamkowych wystartował spacer środowisk artystyczno-kreatywnych.
- Zwracam się do artystów wszelkich profesji, ludzi związanych na co dzień z kulturą i sztuką, muzyków, pracowników teatrów, muzeów, galerii, performerów, realizatorów, a także odbiorców efektów pracy wyżej wymienionych tysięcy ludzi. Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy. Jeżeli nasz głos nie zabrzmi w końcu w przestrzeni publicznej, jeżeli nie wykrzyczymy naszego prawa do uczciwej pracy, bo nie chcemy głodowych zapomóg, wolimy uczciwie zapracować na swoje utrzymanie, to przez kolejne lata będziemy najbardziej pomiatanymi grupami zawodowymi - piszą organizatorzy wydarzenia.
Spacer zakończy się pod Ministerstwem Kultury, gdzie uczestnicą złożą wieńce oraz zostawią znicze i nekrologi polskiej kultury.
Ich postulaty to:
- Dopłaty do odbywających się wydarzeń kulturalnych celem pokrycia strat wynikających z obostrzeń.
- Zwolnienie z ZUS’u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki.
- Rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.
- Powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej.
- Debata nad kartą artysty i stworzenie skutecznej ochrony środowiska artystycznego.
- Wyegzekwowanie opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców
