- Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia - przypomina Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla województwa pomorskiego. - Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie pocztą elektroniczną, SMS lub w aplikacji - wyjaśnia rzecznik.
ZUS podaje, że to świadczenie na nowy okres cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na Pomorzu. Tylko w ciągu pierwszych dni lutego 2023 roku mieszkańcy tego regionu złożyli 66 494 wniosków. Liderem jest Gdańsk z 12 687 wnioskami. W tym zestawieniu na drugim miejscu jest powiat wejherowski. Na początku tego miesiąca złożono już 7 287 dokumentów. Na ziemi wejherowskiej najbardziej aktywni są mieszkańcy Wejherowa - 1 616, Rumi - 1 592, gminy wiejskiej Wejherowo - 1 045 i Redy -1 018.
Warto wiedzieć, że osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r. ZUS wypłaci pierwsze środki do 30 czerwca 2023 r.
- Będzie więc ona pobierała świadczenie bez żadnych przerw. Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca - wyjaśnia rzecznik prasowy.
Natomiast świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.
Liczba wniosków z poszczególnych powiatów na Pomorzu w dniach 1 - 5 lutego 2023 roku:
Przypomnijmy, że „500 plus”, to państwowy program z zakresu polityki społecznej, który w Polsce realizowany jest od 1 kwietnia 2016 roku. Od początku istnienia tego programu do końca 2022 roku - jak poinformowało ministerstwo rodziny i polityki społecznej - przeznaczono na niego 213 mld zł.
