Około 1700 martwych fok na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Przyczyna nie jest znana

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich.
Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich. fot. via twitter.com/nexta_tv
Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich. Przyczyna nie jest znana.

Martwe foki na wybrzeżu morza kaspijskiego

W wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow przekazał, że zwierzęta zmarły prawdopodobnie dwa tygodnie temu oraz że podejrzewa się, iż liczba zmarłych w ostatnim czasie nerp jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż 1700. „Nic nie wskazuje na to, aby zostały zabite przez kłusowników” – dodał.

Władze Republiki Dagestanu w sobotę informowały o 700 martwych fokach. Nie jest jasne, co spowodowało śmierć zwierząt, ale prawdopodobnie zmarły z przyczyn naturalnych.

„W pierwszej połowie listopada ponad 140 martwych nerp kaspijskich odnaleziono na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie” – przekazała KASPIKA, organizacja działająca na rzecz ochrony tego gatunku. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) populacja nerp kaspijskich cierpi z powodu łowiectwa, zniszczenia środowiska i zmian klimatu. W 2008 roku nerpy zostały wpisane do czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN.

Nerpy Kaspijskie w największym jeziorze świata

Morze Kaspijskie jest otoczone przez pięć krajów: Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosję i Turkmenistan. Nerpy kaspijskie występują endemicznie w tym największym jeziorze świata i są jedynymi ssakami morskimi, jakie w nim żyją. Dane dotyczące liczby fok żyjących w Morzu Kaspijskim wahają się między 300 tys. (dane Federalnej Agencji Rybołówstwa) a 700 tys. (dane Kaspijskiego Centrum Ochrony Środowiska).

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl