Wolontariusze muzeum będą obecni na miejscu, zachęcając uczestników do wsparcia tej inicjatywy.
- Aby to się udało, potrzebujemy jak najwięcej podpisów nas, Opolan kochających festiwal. Bardzo prosimy o wasz głos - mówi Anita Koszałkowska, specjalistka ds. promocji Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Dlaczego to jest ważne?
Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, z ponad 60-letnią tradycją, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Wpisanie go na listę przyniosłoby prestiż i uznanie na arenie międzynarodowej, podkreślając jego rolę w promowaniu polskiej muzyki i kultury.
Wpisanie festiwalu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otworzyłoby również możliwość ubiegania się o uznanie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za światowe niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO.
Nie tylko folklor
UNESCO jako agenda ONZ ds. współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, prowadzi Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ma charakter informacyjny, nie przynosi bezpośrednich korzyści, ale świadczy o prestiżu i doskonale pomaga promować wydarzenie lub zjawisko kulturalne.
Do tej pory Międzynarodowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury zdecydował się wpisać tylko kilka pozycji z Polski, min. krakowskie szopkarstwo, bartnictwo, sokolnictwo czy poloneza. W 2021 roku wpisano na listę tradycję układania kwietnych dywanów w miejscowościach Zalesie Śląskie (gm. Leśnica) oraz Klucz, Olszowa i Zimna Wódka (gm. Ujazd).
Warunkiem światowego uznania jest jednak wcześniejsze wpisanie na krajową listę, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury. Na krajowej liście znalazło się dotychczas ponad 80 pozycji, głównie tradycji i zwyczajów ludowych.
Z Opolszczyzny są to min.:
- kroszonkarstwo,
- malowanie wzoru opolskiego,
- zwyczaj wodzenia niedźwiedzia,
- babski comber
