Opowiastka o tym, jak pewna rosyjska dama dworu zamordowała rosyjską arystokratkę

MG
Ofiara była majętna - w toku śledztwa ustalono, że oddawała ona na przechowanie biżuterię i inne kosztowności ofiary znajomym
Ofiara była majętna - w toku śledztwa ustalono, że oddawała ona na przechowanie biżuterię i inne kosztowności ofiary znajomym 123rf
Pierwszym kobiecym procesem w odrodzonej Rzeczypospolitej - czytamy w tekście Emilii Płońskiej „Głośne procesy kobiet w II Rzeczypospolitej - perspektywa kryminologiczna” - był proces związany ze sprawą zabójstwa 80-letniej Pauliny Sobolew, arystokratki spokrewnionej z samym hrabią Fiodorem Denisowem, zamieszkałej przy ul. Czackiego 14 w Warszawie.

Było tak: dnia 4 grudnia 1919 r. służąca damy - Agnieszka Sekulska z przerażeniem odkryła, że jej pani nie żyje, po czym wezwała na pomoc przebywającą z wizytą krewną zmarłej 26-letnią Aleksandrę Dybowską, a sama pobiegła do sąsiadów i po lekarza. Po przybyciu na miejsce doktor stwierdził zgon kobiety.

Dwa siwe włosy

Doktora zaniepokoiły jednak podrapana twarz zmarłej, nieład w jej pokoju i powyciągane szuflady. Poinformowana policja wszelkie podejrzenia skierowała na A. Dybowską. Podejrzana była córką kontrolera Rosyjskiej Izby Skarbowej, damą dworu Aleksandry Fiodorowny - matki Mikołaja II, która wyszła za mąż za osobistego adiutanta Mikołaja II, a po rewolucji została kochanką tramwajarza - Dybowskiego.

Policja po otrzymaniu zgłoszenia i przybyciu na miejsce zdarzenia nie zastała Dybowskiej. Pojawiła się dwie godziny później, na jej sukni odkryto dwa siwe włosy. Według zeznań Dybowskiej - ciotka „miała nieprzyjemny charakter, wyzywała ją i jej rodzinę”.

Inne kosztowności

„Około północy doszło do awantury. Starsza pani uderzyła powinowatą w twarz, zaś A. Dybowska straciła panowanie nad sobą i w afekcie rzuciła się na staruszkę. W procesie tym niebagatelną rolę odegrały zaginione kosztowności, ofiara bowiem była bardzo bogata (wartość jej majątku oceniano na 2 mln marek). Dybowska wyparła się kradzieży, ale w toku śledztwa ustalono, że oddawała ona na przechowanie biżuterię i inne kosztowności ofiary znajomym, co wykazała rewizja w domach znajomych Dybowskiej.

Proces Dybowskiej rozpoczął się 30 marca 1920 r. Podejrzewano, że motywem zbrodni był zapis testamentowy - ofiara przeznaczyła majątek na cele publiczne: zapisała wszystko instytucjom dobroczynnym, muzeom.

Proces i wyrok

Przed sądem Aleksandra Dybowska zeznała, że nie dusiła specjalnie Sobolewej, a „przycisnęła jej twarz do poduszki w celu przytłumienia głosu, a gdy ochłonęła, Sobolewa już nie żyła (...) wyczerpana padłam jak martwa. Gdy się obudziłam, przekonałam się, że Sobel już nie żyje” - piszą A. Haska i J. Stachowicz w tomie „Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego”.

Wyrok ogłoszony w tej sprawie był zaskakujący zarówno dla obserwatorów, jak i dziennikarzy, gdyż 1 kwietnia 1920 r. sąd uniewinnił Dybowską od zarzutu uduszenia i poranienia Sobolewej, skazując ją na trzy miesiące więzienia za kradzież kosztowności, zaliczając jej na poczet kary pobyt w areszcie. Zgodnie z relacją „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” oskarżona wyrok „przyjęła z płaczem radości”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl