Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie wejdzie w życie. Rząd rezygnuje z reformy. Co w zamian?

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie wejdzie w życie. W środę rząd podął decyzję w tej sprawie. Zamiast oskładkowania umów cywilnoprawnych wzmocnione zostaną kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Oskładkowanie umów cywilnoprawnych było jednym z „kamieni milowych” KPO. Po posiedzeniu rządu, minister funduszy i polityki regionalnej, przekazała nowe informacje

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie wejdzie w życie

Jednym z punktów, którym podczas posiedzenia zajęła się Rada Ministrów, był projekt uchwały w sprawie rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Zakłada on rezygnację z oskładkowania umów cywilnoprawnych na rzecz reformy wzmacniającej kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy.

Objęciem wszystkich umów cywilnoprawnych składkami na ubezpieczenia społeczne, zobowiązał się poprzedni rząd. Taki punkt widniał w tzw. „kamieniach milowych” KPO.

Co zamiast oskładkowania umów cywilnoprawnych?

„Przypieczętowane! Druga rewizja KPO dostała zielone światło od rządu” – poinformowała w środę po posiedzeniu rządu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dodała, że celem rewizji jest wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, bardziej korzystne naliczanie stażu dla osób zatrudnianych inaczej niż na umowę o pracę, a także usunięcie przymusu oskładkowania wszystkich umów zleceń i o dzieło oraz przekierowanie dodatkowego 1 mld zł na Fundusz Wsparcia Energetyki.

Wcześniej, również na platformie X wiceminister funduszy Jan Szyszko poinformował o przyjęciu projektu rewizji KPO przez rząd. Dodał, że otwiera to drogę do formalnych już negocjacji z Komisją Europejską.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uzupełniła, że pierwsze spotkanie z KE ws. rewizji polskiego KPO będzie miało miejsce w czwartek.

Ile osób w Polsce pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych?

Z danych GUS opublikowanych w styczniu tego roku wynika, że ponad 2,26 mln Polaków pracuje na podstawie umów zlecenia i pokrewnych. Najczęściej, bo w przypadku 9 na 10 osób, na umowach cywilnoprawnych zatrudnia się w sektorze prywatnym.

Środki z KPO zagrożone?

Projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, bezpośrednio powiązany jest z czwartym i piątym wnioskiem o płatność, które Polska złożyła pod koniec ubiegłego roku.

„Głównym założeniem rewizji jest zminimalizowanie ryzyka otrzymania z Komisji Europejskiej niepełnych refundacji oraz utrzymanie i zapewnienie skutecznej realizacji ważnych społecznie refom i inwestycji. Rewizja KPO jest ograniczona do absolutnie niezbędnych zmian” – czytamy.

Źródło: i.pl, PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl