To pierwsze ognisko w powiecie wolsztyńskim i ósme w całym województwie wielkopolskim. Ptasią grypą zarażone jest 36 tysięcy sztuk drobiu z czterech kurników. Lada dzień stado zostanie zutylizowane.
Czytaj: Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. 40 tysięcy zakażonych indyków w powiecie szamotulskim
Lekarze weterynarii, a także hodowcy drobiu załamują ręce - wirus przenoszą dzikie ptaki, które, zdaniem naukowców, się na niego uodporniły.
Sprawdź też:
Polecamy: Ptasia grypa szaleje: Kurniki zamknięte na cztery spusty i wsie odcięte od świata
W związku z potwierdzeniem ósmego ogniska ptasiej grypy zebrał się w powiecie wolsztyńskim sztab kryzysowy. Wyznaczone zostaną strefy zagrożenia - siedem kilometrów i zapowietrzenia - trzy kilometry.
Czytaj: Ptasia grypa w Wielkopolsce: Wojewoda apeluje do hodowców drobiu
Do tej pory odnotowano 5 ognisk ptasiej grypy w powiecie ostrowskim, po jednym w powiatach: szamotulskim, kolskim i wolsztyńskim.
Wszyscy hodowcy drobiu z Wielkopolski muszą stosowali się do zasad bioasekuracji i zaleceń lekarza weterynarii - pod żadnym pozorem nie mogą wypuszczać drobiu na zewnątrz, a także mają zakaz wpuszczania na teren ferm osób postronnych. Właściciel skażonej fermy może liczyć na odszkodowanie, tylko jeśli dochował warunków bioasekuracji.
Ptasia grypa dotarła do Wielkopolski - zobacz wideo:
źródło: TVN24
Sprawdź też:
