Ostatnia droga Elisabeth Lohrke. Ofiara sowieckiego mordu pochowana w Szczecinku [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
W czwartek (26 stycznia) na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym spoczęła Elisabeth Lohrke. To pogrzeb niezwykły, i mocno spóźniony...
W czwartek (26 stycznia) na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym spoczęła Elisabeth Lohrke. To pogrzeb niezwykły, i mocno spóźniony... Rajmund Wełnic
Po blisko 80 latach – za sprawą Dariusza Trawińskiego ze Szczecinka – Elisabeth Lohrke zamordowana bestialsko przez czerwonoarmistę doczekała się godnego pochówku.

W czwartek (26 stycznia) na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym spoczęła Elisabeth Lohrke. To pogrzeb niezwykły, i mocno spóźniony... - Elizabeth Lohrke była Niemką mieszkającą z rodziną koło Gwdy Wielkiej do roku 1945, gdy nadciągnął front – mówi Dariusz Trawiński, pasjonat historii Szczecinka, który od lat tropi ślady zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej i sowieckich, dokonywanych także po wojnie w rejonie szczecineckim.

Ofiarami mordów, rabunków i gwałtów w tym ponurym czasie padali Polacy, ale też Niemcy, którzy nie zdołali uciec przed Armią Czerwoną.

- Nad Elisabeth ciążyło fatum, które przez tyle lat nie pozwalało pochować jej doczesnych szczątków – mówił podczas pogrzebu ksiądz Janusz Staszczak, pastor z koszalińskiej parafii ewangelickiej.

Kapłan przypomniał, że wszelkie zło, cierpienia i śmierć zadawana innym bierze się ze złego słowa i należy za nie brać odpowiedzialność. Choć historia ludzkości zatacza koło i po raz kolejny tuż za naszą wschodnią granicą znowu dochodzi do mordów, gwałtów i przemocy w wojnie rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.

Tragiczny los Elisabeth Lohrke podzieliło wielu mieszkańców ziem, na które wkraczali czerwonoarmiści, ale w odróżnieniu od wielu znamy szczegóły zdarzeń z zimy 1945 roku, których epilog dopisano po 78 latach. Dariusz Trawiński poznał go dzięki książkom łodzianina Tadeusza Łoszewskiego „Maluśki” i „Powroty”, w których ten nastoletni wówczas chłopak-robotnik przymusowy wywieziony do III Rzeszy opisał swoje losy. Pracował u Erwina Lohrke, gospodarza spod Gwdy Wielkiej koło Szczecinka. Gospodarz wcielony pod koniec wojny do Volkssturmu miał żonę Elisabeth i dwójkę dzieci. Tuż przed nadejściem frontu wysłał ich do mieszkających nieopodal nad jeziorem Dołgie teściów.

To tu w lutym 1945 roku zjawiło się troje sowieckich sołdatów na koniach. Zostali ugoszczeni przez gospodarzy, już wtedy jeden z żołnierzy miał niecne zamiary wobec Elisabeth, ale sytuację „uratowała” Ukrainka, która także pracowała u gospodarza. Na drugi dzień Sowieci zjawili się jednak ponownie, tym razem kapitan zaciągnął opierającą się kobietę do stodoły, gdy ta walczyła z gwałcicielem ten wystrzelił z pistoletu w twarz. Ciężko ranna Niemka okrutnie cierpiała, w wojennej zawierusze nie było szans na pomoc medyczną i po tygodniu męki zmarła 6 marca.

Bliscy pochowali ją koło domu w pobliżu wsi Spore pod Szczecinkiem, kilka metrów od drogi. Jego lokalizację udało się ustalić dzięki książce Jensa Laschewskiego „Spore, wieś na Pomorzu Tylnym”. Książkowy opis – choć po zabudowaniach nad Dołgiem zostały dziś zarośnięte lasem resztki ruin - okazał się na tyle szczegółowy, za jego pomocą Dariusz Trawiński w lecie 2022 roku odkrył doczesne szczątki Elisabeth Lohrke.

Szczątki kobiety zabrano z miejsca pochówku i do tej pory czekały na pogrzeb.

- Takich miejsc, gdzie są bezimienne mogiły jest więcej i zwykle nic nie wiemy na temat osób, które tam spoczywają – mówił po pogrzebie Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku, podkreślając rolę, jaką w tropieniu podobnych historii odgrywa Dariusz Trawiński, którego „wołają prochy”.

- W tym wypadku jest inaczej, udało się ustalić nie tylko kto spoczął w grobie, jakie były losy Elisabeth i dotrzeć do jej rodziny. Należą się mu – i innym osobom zaangażowanym w tę sprawę – wielkie słowa podziękowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatnia droga Elisabeth Lohrke. Ofiara sowieckiego mordu pochowana w Szczecinku [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Wróć na i.pl Portal i.pl