Spis treści
Działalność Ostatniego Pokolenia obywatelskim nieposłuszeństwem
Ostatnie Pokolenie zamieściło uzasadnienie wyroku sądu wobec działań podejmowanych przez osoby związane z organizacją. Wynika z niego, że działalność osób, które zostały zatrzymane przez służby, została uznana przez sąd jako przejaw obywatelskiego nieposłuszeństwa.
"Osoby obwinione w nin. sprawie są członkami organizacji społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem kryzysu klimatycznego oraz dbanie o środowisko naturalne. Powyższe, zarzucone im czyny Sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym (w nin. sprawie było to oburzenie nadużywaniem transportu lotniczego - prywatnych samolotów generujących bardzo wysoką emisję CO2, w stosunku do liczby osób nim podróżujących, w tym gwiazd muzyki), co przekłada się na niższą szkodliwość społeczną czynu niż w przypadku tamowania ruchu poprzez np. nieprawidłowe parkowanie" - czytamy w uzasadnieniu sądu.
Dalej wskazano, że problemy, o których mówi Ostatnie Pokolenie, przekładają się na codzienność obywateli, czemu dowodzić ma m.in. powódź na południu Polski.
"Za znamienne i symboliczne należy przy tym uznać miejsce popełnienia przedmiotowego wykroczenia - ulica Siwca, gdzie w 1968 r. inny polski obywatel - Ryszard Siwiec chciał dotrzeć, poprzez dokonanie samospalenia, do zbiorowości społecznej - by dokonać jej przebudzenia, tyle że w innej aniżeli ochrona środowiska, sferze naszego życia. Obecnie osoba ta dla wielu jest bohaterem i być może w przyszłości okaże się, że takimi bohaterami zostaną obecni obwinieni" - dodano.
Wyroki dla przedstawicieli Ostatniego Pokolenia
W swoim wpisie w mediach społecznościowych Ostatnie Pokolenie poinformowało również o zatrzymaniu 13 osób w ostatnich dniach.
"W zeszłym tygodniu 13 osób z Ostatniego Pokolenia odebrało wyroki za blokady. Sąd rozumie wagę zapobiegania zapaści klimatu i mówi o powodzi, której skutki nadal dotykają milionów ludzi" - napisali administratorzy profilu na X.
Dodali, że "w tym samym tygodniu Julia i Marianna usłyszały zarzuty za oblanie Syrenki skrobią i barwnikiem. Grozi im nawet 8 lat więzienia. Prawo do protestu i ochrony życia może zadziałać także w tej sprawie".
Czym jest Ostatnie Pokolenie?
Jak informują sami zainteresowani, "Ostatnie Pokolenie to ruch obywatelskiego oporu, który żąda dostępnego i taniego publicznego transportu dla wszystkich Polek i Polaków". Na ich stronie możemy przeczytać dwa główne postulaty. Oczekują, że rząd zadeklaruje:
Skokowe zwiększenie inwestycji w kolej i komunikację zbiorową poprzez przekazanie 100% środków z budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad na regionalne i lokalne połączenia kolejowe i autobusowe od 2025.
Stworzenie biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju. Chcemy jednolitego systemu honorowania biletów.
Ostatnie Pokolenie od kilku tygodni regularnie blokuje główne ulice w Warszawie. Wcześniej, na początku marca, oblali pomnik warszawskiej syrenki farbą oraz zakłócili koncert w Filharmonii Narodowej, wdzierając się na scenę. Ostatnie Pokolenie również aktywnie protestowało podczas koncertów Taylor Swift w Warszawie.
Przeciwnicy Ostatniego Pokolenia zwracają uwagę, że działania protestujących wielokrotnie są wymierzone nie w osoby, do których kierują swoje żądania, a do postronnych obywateli, którzy chociażby stoją w korkach z uwagi na blokadę ruchu drogowego. Zwracana jest również uwaga na niszczenie zabytków i miejsc kultury, jak chociażby w przypadku wspomnianego oblania pomniku syrenki.