Spis treści
Podczas internetowych zakupów należy zachować czujność. Celem każda branża
Tanio, bezpiecznie i szybko – ta kumulacja to często pułapka. W czasach, gdy większość zakupów dokonuje się w sieci, mimo ostrożności, można trafić na oszustów. W wielu przypadkach wyłudzenie pieniędzy okraszone jest różnymi zabiegami technicznymi, mającymi uśpić naszą czujność. Fikcyjne opinie klientów, żądanie przedpłaty – to często sprawia, że kupujący ma wrażenie, że dokonuje transakcji z zaufaną osobą.
Oszuści na cel wybierają przedstawicieli różnych branż, w końcu sprzedać i kupić można wszystko. Co rusz słyszy się o rolnikach, którzy kupując maszyny rolnicze, stracili kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. W sierpniu mieszkaniec powiatu kolneńskiego w woj. podlaskim zgłosił oszustwo podczas zakupu ciągnika, a kwota, którą utracił, przekroczyła 10 tys. euro.
Już nie ciągnik, a cukier. Ofiarą naciągaczy można zostać, kupując także żywność
Okazuje się, że na naciągaczy można się naciąć także przy zakupie codziennych artykułów, np. cukru.
Ogłoszenie dotyczące sprzedaży cukru w atrakcyjnej cenie znajdowało się na jednym ze znanych portali sprzedażowych. Mieszkaniec powiatu lubartowskiego chcąc zakupić produkt, skontaktował się ze sprzedającym przez komunikator. Sprzedawca - oszust dokładnie poinformował mężczyznę o warunkach zakupu i formie dostawy produktu. Poinformował także, że produkt sprzedaje hurtownia i należy zakupić całą paletę produktu, czyli ponad 1200 kg, informuje KPP Lubartów.
Jak chronić się przed oszustwem w sieci?
Formą zapłaty miał być przelew bankowy, gdy kupujący wysłał kwotę 5000 zł, kontakt ze sprzedawcą się urwał. Po zgłoszeniu faktu służbom, okazało się, że osób oszukanych w ten sposób jest więcej.
Funkcjonariusze policji przypominają, że na portalach sprzedażowych można trafić na nieuczciwych sprzedawców. Aby nie stać się ofiarą oszusta, należy:
- kupować u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, których dane są prawdziwe,
- sprawdzać opinie i komentarze,
- zachować czujność, gdy cena wydaje się zbyt niska w stosunku do jakości produktu,
- trzymać korespondencję ze sprzedającym,
- wybierać opcję zapłaty przy odbiorze, jeśli istnieje taka możliwość.
Źródło: KPP Lubartów
