Oto najbardziej oblegane kierunki studiów we Wrocławiu

Marcin Kaźmierczak
Na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu o jedno miejsce stara się aż 31 osób. To najbardziej oblegany kierunek studiów. Popularna jest też psychologia (18 osób)
Na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu o jedno miejsce stara się aż 31 osób. To najbardziej oblegany kierunek studiów. Popularna jest też psychologia (18 osób) Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Ponad 61 tysięcy zgłoszeń od kandydatów na studia wpłynęło do pięciu największych wrocławskich uczelni. Najtrudniej będzie dostać się na stomatologię, gdzie o jedno miejsce stara się 31 osób.

Kandydaci walczą w tym roku o blisko 19200 miejsc, o 1700 mniej niż w ubiegłym roku. Jest to związane ze zmianą systemu finansowania uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Najwięcej - 21 273 zgłoszenia - przyjął dział rekrutacji Uniwersytetu Wrocławskiego, choć to i tak o jedną czwartą mniej niż w ubiegłym roku. Najcięższa walka o miejsce czeka kandydatów, którzy chcą studiować psychologię - o jedno miejsce stara się blisko 18. W sumie na ten kierunek zapisały się 1962 osoby. Na drugim miejscu jest chemia i toksykologia sądowa - 15 osób, komunikacji wizerunkowej - 13 osób oraz dziennikarstwie i komunikacji społecznej - blisko 12 osób.

Kandydaci, którzy zostali przyjęci, mogą składać dokumenty do 18 lipca. Później ruszy druga rekrutacja.

6300 miejsc zaoferowała w tym roku pierwszoroczniakom Politechnika Wrocławska. To o 900 miejsc mniej niż podczas ubiegłorocznej rekrutacji. Jak informuje Michał Ciepielski z biura prasowego PWr, wpłynęło 20 tysięcy zgłoszeń, więc o jedno miejsce na uczelni walczą przeszło trzy osoby. Największą popularnością niezmiennie cieszy się informatyka. Na wydziale informatyki i zarządzania o jedno miejsce na informatyce w języku angielskim rywalizuje 7 osób, a na wydziałach elektroniki i podstawowych problemów techniki 6 osób. Na czwartym miejscu znalazło się cyberbezpieczeństwo - niespełna 6 osób na miejsce.

Dzisiaj ogłoszone zostaną listy przyjętych. Dokumenty będzie można składać do 17 lipca. Po raz pierwszy w semestrze zimowym studenci mogli aplikować na danologię (przetwarzanie i analiza danych).

2532 miejsca dla nowych studentów przygotował na najbliższy rok akademicki Uniwersytet Ekonomiczny. - Na studia stacjonarne przyjęliśmy 11 100 zgłoszeń. Szacujemy, że z Wrocławia i najbliższych okolic pochodzi co trzeci kandydat. 70 procent to kandydaci z dalszych części województwa dolnośląskiego oraz z opolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego - informuje Jolanta Nowacka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

Najchętniej wybieranymi kierunkami były: finanse i rachunkowość, zarządzanie, ekonomia, logistyka oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze. Kandydaci, którzy dostali się na wymarzony kierunek, mogą składać dokumenty do soboty 14 lipca.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym pierwsza tura rekrutacji zakończyła się w minioną sobotę. Do najbliższej soboty (14 lipca) osoby, które znalazły się na listach przyjętych, muszą donieść dokumenty. Na 28 kierunków uczelnia przyjmie 2,5 tysiąca osób. Do tej pory zgłosiło sie 5,6 tysiąca.

- Tradycyjnie najpopularniejszym kierunkiem okazała się weterynaria (8 kandydatów na miejsce) - mówi Jolanta Cianciara, rzecznik UPWr. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także żywienie człowieka i dietetyka - 5 osób na miejsce. Wolne miejsca są za to m.in. na agrobiznesie, medycynie roślin, rolnictwie, i ogrodnictwie. - Do 26 lipca potrwa drugi nabór kandydatów na kierunki, na których jeszcze są wolne miejsca. Tym razem liczy się kolejność złożenia dokumentów - wyjaśnia Jolanta Cianciara.

Pierwszy etap rekrutacji zakończył się już na Akademii Wychowania Fizycznego. O 1008 miejsc walczy 3338 osób. Największą popularnością cieszyła się kosmetologia, gdzie o jedne miejsce stara się 17 osób.

To jednak i tak blisko o połowę mniej chętnych niż na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym, gdzie o jedno miejsce stara się aż 31 osób.

SPROSTOWANIE
Do artykułu red. Marcina Kaźmierczyka pt. „Będzie mniej studentów…”
Nie jest prawdą, że w 2018 r. UWr miał o jedną czwartą kandydatów mniej niż w roku ubiegłym.
dr Ryszard Balicki
Pełnomocnik Rektora ds. kontaktów z mediami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oto najbardziej oblegane kierunki studiów we Wrocławiu - Gazeta Wrocławska

Komentarze 51

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila
o tanie te studia na WSB hmm to w panstwowej szkole gorsze kierunki a drozej :P chyba przemysle gdzie pojsc :) bo i tak prace trzeba znalesc :)
o
oewsb
2018-08-07T20:55:05 02:00, ania:

ja akurat wiem że WSB to uczelnia która oferuje wysoki poziom nauczania moj brat tam chodzi i z tego co mówi to kadra wykładowcza odpowiednio przekazuje wiedzę do tego są ciekawe kierunki z których mozna sobie cos wybrac dla siebie.

Witam,

Ania, dziękuję za wzmiankę o naszej uczelni. Zachęcam do zapoznania się z ofertą szkół WSB. Zapisując się do 30 maja czesne wyniesie mniej aż o 600 zł, oraz nie poniosą Państwo żadnej opłaty wpisowej.

Pozdrawiam,

Andrzej Czarnecki

a
ania
ja akurat wiem że WSB to uczelnia która oferuje wysoki poziom nauczania moj brat tam chodzi i z tego co mówi to kadra wykładowcza odpowiednio przekazuje wiedzę do tego są ciekawe kierunki z których mozna sobie cos wybrac dla siebie.
a
ada
j.w.
m
milek
nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale wybrałem bezpieczeńśtwo narodowe na wyższej szkole bezpieczeńśtwa
z
zoom
Kamil Stoch - absolwent krakowskiej AWF, mistrz olimpijski (x3) i mistrz świata (x2)...
Pani Beatka - absolwentka wrocławskiej AWF - wyciska klientom pryszcze
a
ank
Niestety, ale ale w dzisiejszych czasach trzeba Płacić za Leczenie choroby, a nie za Bycie Zdrowym. opłacanie Bycia Zdrowym było kilka tysięcy lat w Chinach i też się nie sprawdziło, to mamy to co mamy, a NFZ przez niektórych jest postrzegany jako Krowa Dojna.
S
Sam
Ja studiowałem w Polsce i w IT zarabiam 20k na miesiąc. W pracy klima, bilard, siłownia, piłkarzyki, masaż, opłacony obiad i śniadanie.
S
Sam
Wracaj do jaskini niedouczony pieniaczu.
G
Gość
LEKARZE I KONCERNY FARMACEUTYCZNE

ŻYJĄ Z TEGO, ŻE CHORUJECIE (gość) 13.07.18, 19:12:22

Zgłoś naruszenie treści
Już oceniłeś tę opinię.
/ +2
/ 3

IM NIE ZALEŻY NA TYM ABY CZŁOWIEK WYZDROWIAŁ I BYŁ ZDROWY, ALE NA TYM ABYŚ BYŁ CHORY I BY ZARABIAĆ NA LECZENIU, INACZEJ ICH ŚWIAT BY SIĘ ROZLECIAŁ, DLATEGO JUŻ OD DZIECKA OSŁABIAJĄ LUDZKI ORGANIZM, PO TO SĄ SZCZEPIONKI, CI, KTÓRZY STOJĄ NA SZCZYCIE TEJ PIRAMIDY ZATRUWAJĄ TEŻ CHEMIĄ TOWARY SPOŻYWCZE I WODĘ, UBIERAJĄ CIĘ W RAKOTWÓRCZE POLIESTRY, ZANIECZYSZCZAJĄ POWIETRZE ROZPYLAJĄC CODZIENNIE NAD NAMI CHMURY PEŁNE SUBSTANCJI OBNIŻAJĄCYCH LUDZKĄ ODPORNOŚĆ, ONI NIE MAJĄ SUMIEŃ TYLKO SWOJE SEJFY NA ZŁOTO I EUGENICZNY PLAN DEPOPULACJI, OGRANICZENIA POPULACJI LUDZKIEJ DO 500 MILIONÓW...ICH MAFIJNY SYSTEM "KSZTAŁCI" KADRY LEKARSKIE, KTÓRE PRZYJMUJĄ TĄ CAŁĄ "WIEDZĘ" AKADEMICKĄ JAKO JEDYNIE SŁUSZNĄ I JĄ PRAKTYKUJĄ, I PROPAGUJĄ W NIEŚWIADOMYM SPOŁECZEŃSTWIE, ICH NIE UCZĄ MEDYCYNY HOLISTYCZNEJ, TYLKO PODAWANIA LEKÓW, A CHEMIA NIE LECZY TYLKO ZALECZA (CHWILOWO) JEDNE OBJAWY I W BLIŻSZEJ LUB DALSZEJ PERSPEKTYWIE, WYWOŁUJE INNE CHOROBY, LEKARZE UZALEŻNIENI SĄ FINANSOWO OD TYCH ZDEGENEROWANYCH ELIT I OD KONCERNÓW FARMACEUTYCZNYCH, DO TEGO DOCHODZI NACHALNA PROPAGANDA REKLAMOWO-MEDIALNA PODAWANA LUDZIOM CODZIENNIE, OD NAJMŁODSZYCH LAT...TO JEST MAFIA...JAK LUDZIE SOBIE TEGO NIE UŚWIADOMIĄ I NIE WYMUSZĄ ZMIAN, TO PANOWANIE TEGO SYSTEMU I TRUCIE LUDZI SIĘ NIGDY NIE SKOŃCZY
G
Gość
Na przykład płatny zabójca
D
Dora
Zerwani z łańcucha, w październiku pierwsze to, co zrobią, to zrobią nalot na Pasaż Niepolda hahaha Studenteczki prostytutki...
Najważniejsze, że legitka będzie, a wraz z nią extra ulgi na kolej i komunikację miejską :D
M
Marta
Obcokrajowcy ( w tym Ukraińcy) w duuużej większości płacą za studia i to nie mało. zdarzają się owszem stypendyści RP, którzy naukę maja za darmo, ale muszą spełnić specjalne warunki i jak to niewielki odsetek obcokrajowców studiujących w Polsce
...
Ty sama zarób pieniądze a nie się wysługujesz facetami co wyrobili pracą swoich rąk przyzwoity dochód.
D
Dobrawa
Panie tytuł, spokojnie. Jakiś rasizm czy co ? skąd takie myśli i wpisy o Ukraińcach, które studiują w PL. Przecież płacą za naukę i tak, jak Polacy tez wyjeżdżają za pracą gdzieś dalej. Jadem nie trzeba tryskać z nienawiści...To nie ludzkie ...Spokoju życzę
Wróć na i.pl Portal i.pl