Spis treści
- Najlepsi uczniowie w jednym miejscu
- Kim są uczestnicy programu ADAMED SmartUP?
- Ewa Karp: spotkałam wielu rówieśników o podobnych zainteresowaniach do moich
- Jak wyglądał tegoroczny obóz?
- Rozwój nie tylko przez nauczanie
- Profesjonalne warunki do rozwoju
- Czego oczekują młodzi naukowcy?
- W oczekiwaniu na jubileuszową galę
Najlepsi uczniowie w jednym miejscu
W drugiej połowie lipca 2024 r. 50 utalentowanych uczennic i uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski wzięło udział w wykładach i praktycznych zajęciach prowadzonych przez ekspertów z najlepszych polskich i zagranicznych uczelni. Warsztaty i ćwiczenia odbywały się w ramach 4 grup tematycznych.
– Potrzeba wsparcia młodych, zdolnych ludzi sprawiła, że w 2014 r. z inicjatywy Fundacji Adamed, zdecydowaliśmy się powołać program naukowo-edukacyjny ADAMED SmartUP. Od tego czasu do programu zarejestrowało się ponad 80 tys. osób – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed.
– Inicjatywa jest skierowana do uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych, których pasją są nauki ścisłe i przyrodnicze. W letnim obozie naukowym biorą udział ci, którzy po złożeniu zgłoszenia uzyskają najlepsze wyniki w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym – dodaje.
Kim są uczestnicy programu ADAMED SmartUP?
Uczestnicy programu ADAMED SmartUP mają od 14 do 18 lat. Interesują ich metody leczenia chorób neurodegeneracyjnych, fizyka kwantowa czy chemia prebiotyczna. Są młodymi naukowcami, których pasje wykraczają poza szkolne programy nauczania. To właśnie ich zaangażowanie i dociekliwość, chęć ciągłego rozwoju, a także poznania podobnych sobie rówieśników sprawiła, że zdecydowali się wziąć udział w rekrutacji i zawalczyć o możliwość udziału w obozie.
– Zgłaszając się do programu, chciałem poznać ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i w takim samym stopniu jak ja pasjonują się nauką. Wiedziałem również, że to będzie niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić, jak odnajdę się w tak ambitnym i ciekawym świata środowisku oraz jak to jest wyjść poza podstawę szkolną i móc się zaangażować w zajęcia, które poszerzą moje horyzonty. Inną kwestią – niekoniecznie związaną z nauką – był też fakt, że chciałem zwiedzić i poznać Warszawę. To miasto, które ma naprawdę dużo do zaoferowania młodym ludziom – wskazuje Maciej Gała, uczestnik grupy inżynieria lotnicza i robotyka.
Ewa Karp: spotkałam wielu rówieśników o podobnych zainteresowaniach do moich
Podobnie uważa inna uczestniczka obozu. – Na obozie chciałam przede wszystkim poznać wartościowe i inspirujące osoby. Zdecydowanie udało mi się osiągnąć ten cel, ponieważ spotkałam tu wielu rówieśników o podobnych zainteresowaniach do moich, co pozwoliło mi na wymianę wiedzy i doświadczeń, a także prowadzenie ciekawych dyskusji na tematy związane z zajęciami. Dodatkowo miałam okazję poznać naszych prowadzących, którzy chętnie dzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem i pokazywali, jak interesująca może być kariera naukowca, inspirując tym samym do jej podjęcia w przyszłości – mówi Ewa Karp, uczestniczka grupy mikrobiologia i wstęp do nauk medycznych.
– Drugim ważnym celem było dla mnie wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy w praktyce. Dzięki doskonale zaplanowanym warsztatom takim jak badanie EKG, USG, sekcja czy praca z bakteriami w laboratorium, mogłam go zrealizować. Zdobyte na obozie umiejętności z pewnością przydadzą mi się w mojej przyszłej pracy – dodaje.
Rekrutacja na jubileuszowy obóz naukowy obejmowała kilka etapów: rozwiązanie naukowej gry online, złożenie aplikacji, wypełnienie testów oraz uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych, w których młodzież motywowała swoją chęć udziału w dwutygodniowych warsztatach i ćwiczeniach. W tym roku podobnie jak w latach poprzednich, do polskich uczestników obozu dołączyło także troje laureatów wietnamskiej edycji programu.
Jak wyglądał tegoroczny obóz?
W ramach 10. edycji obozu ADAMED SmartUP, ćwiczenia i warsztaty odbywały się w przestrzeniach laboratoryjnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechnice Warszawskiej. Wykładowcy prowadzili zajęcia w czterech grupach tematycznych, które obejmowały: biologię molekularną i chemię fizyczną, mikrobiologię i wstęp do nauk medycznych, inżynierię lotniczą i robotykę oraz fizykę kwantową i astronomię.
– Uważam, że zajęcia były bardzo wartościowe i przyszłościowe. Przede wszystkim było na nich dużo praktyki i to właśnie podobało mi się najbardziej. Jako członek grupy inżynierii lotniczej i robotyki, w pierwszym tygodniu najwięcej czasu spędziłem na warsztatach poświęconych budowaniu robotów. Składały się na nie zarówno zajęcia praktyczne, w tym drukowanie niezbędnych elementów konstrukcji, jak i ćwiczenia teoretyczne. Druga część obozu minęła mi na zajęciach z inżynierii lotniczej, czyli składaniu samolotów – podkreśla Maciej Gała.
Rozwój nie tylko przez nauczanie
W ramach zajęć pozanaukowych młodzi badacze mieli również okazję zwiedzić Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed Pharma w Pieńkowie, rozwinąć swoje umiejętności z wystąpień publicznych czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Oprócz tego, dla kadry opiekunów oraz uczniów i uczennic, w agendzie obozu znalazły się także warsztaty z zakresu zdrowia psychicznego i wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych, które stanowią część działań realizowanych w ramach programu „Wspierająca Szkoła”, uruchomionego przez Fundację Adamed w 2023 roku. Z kolei grupa laureatów z Wietnamu spotkała się z Ambasadorem Wietnamu w Polsce oraz poznała polską kulturę, zwiedzając Warszawę i jej atrakcje.
Profesjonalne warunki do rozwoju
Misją programu jest również zapewnienie równych szans w dostępie do wysokiej jakości nauki najzdolniejszej młodzieży. Fundacja Adamed, poprzez różnorodne inicjatywy edukacyjne, warsztaty, obozy naukowe oraz wsparcie mentorskie, stara się inspirować młodych ludzi do podejmowania wyzwań naukowych i rozwijania projektów. Dzięki temu polscy uczniowie mają szansę rozwijać swoje umiejętności i pasje, niezależnie od barier finansowych czy lokalizacyjnych, które mogłyby ograniczać ich dostęp do zaawansowanej wiedzy i narzędzi badawczych.
Maciej Gała pytany o to, co uznaje za jedną z kluczowych wartości związanych z udziałem w obozie, wskazuje na dostęp do profesjonalnego sprzętu.
– Zarówno w mojej szkole, jak i miejscowości nie ma zaplecza oferującego możliwość pracy na tak nowoczesnym, fachowym sprzęcie laboratoryjnym. Udział w obozie ADAMED SmartUP dał mi możliwość nauki w profesjonalnych warunkach, z użyciem innowacyjnych narzędzi i co istotne, pod czujnym okiem wykładowców, na których pomoc zawsze mogłem liczyć.
Czego oczekują młodzi naukowcy?
A jakie oczekiwania związane z udziałem w programie mają młodzi naukowcy? Maciej Gała zaznacza, że oprócz samej nauki niezwykle ważne jest dla niego utrzymanie relacji z poznanymi na obozie koleżankami i kolegami oraz dalszy rozwój i wybór odpowiedniej ścieżki kariery.
– Na pewno chciałbym kontynuować znajomość z osobami, które miałem okazję tutaj poznać. To są naprawdę ciekawi i bardzo ambitni młodzi ludzie. Poza tym, uczestnictwo w obozie dało mi szansę na rozwój osobisty i zawodowy, a także na lepsze zrozumienie, jaką ścieżką kariery chcę podążać. Marzę o tym, aby móc w przyszłości wykorzystać zdobyte tu umiejętności i wiedzę w praktyce, zarówno w pracy naukowej, jak i w życiu codziennym.
W oczekiwaniu na jubileuszową galę
Udział w obozie naukowym to jednak nie koniec emocji. Spośród wszystkich jego uczestników, 10 najlepszych otrzyma tytuł laureata i pakiet indywidualnych, 10-miesięcznych konsultacji naukowych.
Z kolei trójka zwycięzców, którzy wykażą się największą motywacją do działania i pasją do nauki, zostanie uhonorowana przez Fundację Adamed stypendium naukowym w wysokości 40 tys. zł. Uroczysta, jubileuszowa gala wręczenia nagród odbędzie się 30 września 2024 r. w Warszawie.
– Gala wręczenia nagród będzie okazją zarówno do zwieńczenia jubileuszowej, 10. edycji obozu ADAMED SmartUP, nagrodzenia finałowej 10-tki tegorocznej edycji, jak i celebracji całej mijającej dekady zaangażowania Fundacji Adamed w rozwój młodych talentów. W tym wyjątkowym dniu będziemy świętować osiągnięcia wszystkich dotychczasowych uczestniczek i uczestników programu oraz podsumujemy 10 lat działań na rzecz idei współpracy naukowej, popularyzacji przedmiotów ścisłych i przyrodniczych czy dbania o dobrostan psychiczny młodego pokolenia – mówi Agnieszka Rejer-Mellin, Koordynatorka programów Fundacji Adamed.
Więcej informacji o programie ADAMED SmartUP znajduje się na stronie www.adamedsmartup.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?