Oto Ustroń w PRL-u na kolorowych zdjęciach. Tak popularny ośrodek wypoczynkowy wyglądał przed laty. Pamiętacie? Powspominajmy razem

Paweł Kurczonek
Stacja wyciągu krzesełkowego na Czantorię, pocztówka wydawnictwa RUCH.
Stacja wyciągu krzesełkowego na Czantorię, pocztówka wydawnictwa RUCH. fotopolska.eu
Ustroń, podobnie jak Wisła, jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Beskidach. Nic dziwnego, położony jest w niewielkiej odległości od górnośląskiej aglomeracji i oferuje m.in. niezwykle popularną kolejkę krzesełkową na Czantorię. Jak Ustroń wyglądał w PRL-u? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość.

Ustroń był popularną miejscowością jeszcze przed erą PRL-u

Dziś Ustroń jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Jednak w pewnym momencie miejscowość rozwijała się, jako… ośrodek przemysłowy. Spis z 1826 roku wśród zakładów w Ustroniu wymienia między innymi browar i cztery młyny, a także tartak, cegielnię, piec wapienny oraz papiernię w Polanie.

Tak wyglądał Ustroń w PRL-u - zobacz ZDJĘCIA

Nieco paradoksalnie właśnie ten przemysł sprawił, że Ustroń zaczął stawać się miejscowością uzdrowiskową. Wszystko za sprawą odkrycia leczniczych właściwości wody ogrzewanej żużlem wielkopiecowym bogatym w związki siarki. Z czasem hutnictwo w Ustroniu zaczęło upadać, ostatni wielki piec wygaszono w 1897 r.

W XX wieku Ustroń rozwijał się wyłącznie, jako miejscowość uzdrowiskowa i sanatoryjna. Prawa miejskie nadano mu w grudniu 1956 r., a w latach 60-tych nastąpił jego gwałtowny rozwój. W Jaszowcu wybudowano ośrodek wypoczynkowy, a na Zawodziu kompleks leczniczo-sanatoryjny. Dziś słynne budynki w kształcie piramid na stałe wpisały się w krajobraz Ustronia, podobnie jak kolejka krzesełkowa na Czantorię zbudowana w latach 1965-1967.

Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest do końca jednoznaczne. Najbardziej oczywiste skojarzenie przywodzi na myśl miejsce zaciszne, ustronne, położone „na stronie”. Jednak z Ustroniem związana jest interesująca, acz drastyczna legenda. Właśnie w tym miejscu, na brzegu Wisły, oddział tatarski miał spalić kilkuset polskich jeńców w 1241 r. To wydarzenie miało dać początek nazwie „ustrina” lub „ustrinum” oznaczającej pogorzelisko z ludzkich ciał.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki w Końskich: Trzaskowski chce Polski, która jest tylko dla jego wyznawców

Nawrocki w Końskich: Trzaskowski chce Polski, która jest tylko dla jego wyznawców

Trzaskowski do wyborców w Kaliszu: Wybierzcie mądrze, reklamacji nie będzie

Trzaskowski do wyborców w Kaliszu: Wybierzcie mądrze, reklamacji nie będzie

Wróć na i.pl Portal i.pl