Otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050: Projekt potrzebny Polsce, ale na pewno nie jest skończony

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Andrzej Szkocki/Polska Press
We wtorek z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezydenta Andrzeja Dudy, premier Danii Mette Frederiksen, ministra do spraw Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen odbyła się uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe. Portal i.pl zapytał poseł Paulinę Hennig-Kloskę z Polski 2050 czy projekt jest potrzebny Polsce.

Baltic Pipe symbolicznie uruchomiony

We wtorek odbyła się uroczysta konferencja prasowa i symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe przy tłoczni gazu w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie). Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.

Polska 2050: Projekt potrzebny Polsce, ale na pewno nie jest skończony

Portal i.pl zapytał poseł Paulinę Hennig-Kloskę z Polski 2050 czy projekt Baltic Pipe jest potrzebny Polsce. – Na pewno jest to potrzebny projekt Polsce, ale na pewno nie jest skończony. Sama rura, musimy pamiętać, nie da w polskich domach ciepła i nie dostarczy gazu na potrzeby polskiej gospodarki – powiedziała.

Paulina Hennig-Kloska dodała, że potrzebujemy jeszcze po pierwsze – kontraktu i mamy go w niewystarczającym zakresie, a po drugie – zabezpieczonej przepustowości w drugiej rurze, do której wpina się Baltic Pipe, czyli Europipe II, a tu pojawiają się różne doniesienia na temat wielkości zabezpieczonej na potrzeby krajowe, po trzecie – potrzebujemy stabilnych cen dostępnych dla ludzi i gospodarki, żeby nie rosły nasze koszty życia i żeby nasza gospodarka mogła być konkurencyjna. – Obecnie mamy rury i to jest tak naprawdę wszystko, co mamy. Mamy też kontrakt, ale na 2,4 miliarda metrów sześciennych plus około 3 miliardy własnego wydobycia. Miało być – przypomnę – łącznie 10 miliardów. Wychodzi na to, że maksymalnie mamy 5,4 miliardów metrów sześciennych – mówiła.

Zdaniem poseł Polski 2050 Baltic Pipe obecnie będzie pracował na pół gwizdka. – Do tego jest jeszcze wątpliwość, ile w tej chwili mamy zabezpieczone przepustowości w rurze Europipe II, ponieważ są różne doniesienia – powiedziała. Paulina Hennig-Kloska wskazała, że „wygląda na to, że dopiero zwiększenie ciśnienia w związku z podłączeniem Baltic Pipe da przestrzeń do wpuszczenia tam dodatkowego gazu. – Mam wrażenie, że rząd liczbami żongluje, nie mówiąc o tym, jaka maksymalna przepustowość będzie tam możliwa – dodała.

Hennig-Kloska zwróciła uwagę również na ceny gazu. – Zobaczymy na ile ceny gazu ustabilizują się na rynkach światowych i europejskich. Potrzebna jest współpraca transatlantycka, by namówić kraje inne niż Rosja, które posiadają w swoich zasobach gaz, do trwałego zwiększenia wydobycia. To uspokoi cenę – powiedziała.

Podsumowując poseł Polski 2050 podkreśliła, iż dobrze, że rura jest. – Jednak wiele jeszcze potrzeba, aby rynek gazowy – choćby na poziomie naszym krajowym – się uspokoił – dodała.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl