Papież chce pomóc muzułmanom Rohindża. Pielgrzymka Franciszka do Mjanmy i Bangladeszu [ZDJĘCIA]

Marek Majewski
Papież Franciszek i Aung San Suu Kyi
Papież Franciszek i Aung San Suu Kyi AFP PHOTO / POOL / MAX ROSSI / EAST NEWS
Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę do Mjanmy i Bangladeszu. Wizyta ma związek z czystkami, jakich dopuściła się armia Mjanmy na Rohindżach, muzułmańskiej mniejszości zamieszkującej ten kraj. Papież Franciszek dotąd apelował o pokój i bronił Rohindża.

Bangladesz stał się schronieniem dla muzułmanów Rohindża, którzy uciekają z Mjanmy przed prześladowaniami na tle religijnym. Trafiają oni do obozów dla uchodźców, m.in. w Kutupalong.

– Papież zobaczy, w jak smutnej sytuacji się znaleźliśmy i mamy nadzieję, że nas zrozumie. Może uspokoić rząd Mjanmy, może zaprowadzić pokój przez swoje słowa – mówił Mohammad Nadir Hossain, uchodźca z Mjanmy.

W trakcie wizyty w Mjanmie papież Franciszek przemawiał w obecności przywódczyni kraju Aung San Suu Kyi. - Przyszłością Mjanmy musi być pokój. Pokój oparty na poszanowaniu godności i prawa każdego członka społeczeństwa, szacunku dla każdej grupy etnicznej i jej tożsamości, szacunku dla rządów prawa i demokracji, co pozwala każdej osobie i grupie wnosić wkład w dobro wspólne – mówił. W całym przemówieniu nie padło jednak słowo "Rohindża".

Papież Franciszek pomoże muzułmanom Rohindża?

23 listopada Mjanma podpisała porozumienie z Bangladeszem o repatriacji Rohindżów. Oba kraje pod międzynarodowym naciskiem zadeklarowały, że podejmą współpracę Wysokim Komisarzem ds. Uchodźców ONZ. Od końca sierpnia, gdy zaczęła się pacyfikacja regionu zamieszkałego przez Rohindżów, uciekło stamtąd 620 tys. ludzi.

Pielgrzymka papieża Franciszka do Mjanmy i Bangladeszu potrwa sześć dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl