Parada Świętego Patryka w Nowym Jorku
W tegorocznym zielonym widowisku wzięli udział znani politycy, jak burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i gubernator Kathy Hochul, a także młodzież szkolna z całej Ameryki, oddziały wojska, policja, cheerleaderki, orkiestry grające na najrozmaitszych instrumentach, m.in. na dudach, oraz reprezentacje wielu firm zatrudniających Irladczyków.
- Parada Świętego Patryka to największe święto dziedzictwa irlandzkiego na świecie. To także spektakularny dzień w Nowym Jorku, pełen unikalnych widoków i dźwięków, których nie można znaleźć nigdzie indziej - mówił Eric Lerner, prezes i dyrektor Generalny telewizji NBC, która transmituje to spektakularne widowisko.
Znaczenie Parady Świętego Patryka
Zgodnie z tradycją, maszerujący zatrzymali się przed katedrą Świętego Patryka, gdzie odbyły się dwie okolicznościowe msze święte.
- Irlandczycy mówią mi, że Dzień Świętego Patryka jest pomostem między zimą a wiosną. To prawie jak "antipasto", przepraszam, że użyłem włoskiego słowa "antipasto", ponieważ jesteśmy przygotowani na nowe życie i rozwój, ponieważ Irlandczycy zawsze byli ludźmi nadziei – powiedział kardynał Nowego Jorku Timothy Dolan.
Parada ma już 262 lata
Historia parady sięga 1762 roku. Przetrwała wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, I i II wojnę światową, wielki kryzys, a także pandemie z lat 1918 i 2020.
- Parada, zapoczątkowana w 1762 roku, przetrwała wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, I wojnę światową, II wojnę światową, wielki kryzys, pandemie z lat 1918 i 2020, a w tym roku mamy zespoły przybywające z całych Stanów Zjednoczonych, Irlandii, a także grupę z Australii – powiedziała Hilary Beirne, założycielka i przewodnicząca nowojorskiej Fundacji Dnia Świętego Patryka.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
NBC przypomniała, że pierwsza Parada Świętego Patryka odbyła się 14 lat przed podpisaniem Deklaracji Niepodległości w Independence Hall w Filadelfii. Uważana jest za najpopularniejszą ze wszystkich parad w Nowym Jorku i hołduje Świętemu Patrykowi - patronowi Archidiecezji Nowojorskiej i Irlandii.
Źródło:
