W ceremonii na stadionie olimpijskim, podobnie jak podczas igrzysk przed miesiącem bez udziału publiczności, wziął udział cesarz Japonii Naruhito. Lubi sport, już jako 4-latek został zabrany przez swego ojca na ceremonię zamknięcia igrzysk roku 1964. To on otworzył letnią paraolimpiadę w Tokio w towarzystwie Andrew Parsonsa, prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Pojawili się też premier Japonii i burmistrz Tokio. Głos zabrała przewodnicząca komitetu paraolimpijskiego Seiko Hashimoto, a po nim Parsons.
- Nie mogę uwierzyć, że wreszcie tu jesteśmy i zaczynamy. Do samego końca było tyle wątpliwości czy zawody przeniesione już raz o rok da się rozegrać. Wielu zwątpiło i uważało, że to niemożliwe. Ale dzięki olbrzymiemu wysiłkowi wielu wspaniałych ludzi najbardziej odmieniające świat wydarzenie sportowe wreszcie może się zacząć – powiedział podczas inauguracyjnego przemówienia szef ruchu paraolimpijskiego, Andrew Parsons. I dziękował za życzliwość i zaufanie rządowi Japonii oraz Gubernatorowi Tokio. – Z głębi serca chciałbym zawołać do całego japońskiego społeczeństwa: „Arigato Japan! Arigato, Tokyo! (dziękuję Japonio, dziękuję Tokio).
We wtorek 24 sierpnia po części artystycznej zgodnie z tradycją na stadion weszli przedstawiciele wszystkich narodowych reprezentacji. Kolejność pojawiania się sportowców na płycie stadionu była zgodna z alfabetem japońskim. Najpierw jednak maszerowała Reprezentacja Uchodźców.
Olbrzymią owację podczas przemarszu dostał afgański pływak Abbas Karimi, który będzie w Tokio reprezentował właśnie Reprezentację Uchodźców, obecną tu podobnie jak podczas igrzysk olimpijskich. Ponieważ zabrakło reszty afgańskich zawodników, którzy po zdobyciu władzy przez talibów nie zdołali wydostać się z kraju, w geście solidarności Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski postanowił, że flagę Afganistanu poniesie wolontariusz.
Ekipę liczącą aż 250 sportowców przysłały Chiny, Japończyków jest o dziesięciu więcej, ale są też reprezentacje jedno i dwuosobowe.
W defiladzie wzięli udział również Polacy. Nasz kraj reprezentuje w Tokio 89-osobowa ekipa. Biało-czerwoną flagę wnieśli pływaczka Joanna Mendak i lekkoatleta Maciej Lepiato.
Joanna Mendak nie opuściła żadnych igrzysk paraolimpijskich od 2004 r. Jest multimedalistką, która w Tokio powalczy o kolejne trofea. A Maciej Lepiato zamierza zdobyć trzeci z rzędu złoty medal igrzysk paraolimpijskich.
Znicz olimpijski odpaliły trzy gwiazdy japońskiego sportu paraolimpijskiego: Yui Kamiji (tenis na wózkach), Shunsuke Uchida (boccia) i Karin Morisaki (podnoszenie ciężarów).
W Tokio sportowcy rywalizują w 22 dyscyplinach, walcząc o 540 kompletów medali.
