Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wolności mediów i dalszego pogarszania się stanu praworządności w Polsce

OPRAC.:
Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Christophe Licoppe / European Union, 2021
W czwartek podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu europosłowie opowiedzieli się za przyjęciem rezolucji wzywającej Polskę m.in. do nie kwestionowania nadrzędności prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym.

Projekt rezolucji "w sprawie wolności mediów i dalszego pogarszania się stanu praworządności w Polsce" złożony wspólnie przez Europejską Partię Ludową (EPP), Europejską Partię Socjalistów (S&D), Grupę Renew Europe (RE), Zielonych (G/EFA) oraz Zjednoczoną Lewicę Europejską (GUE/NGL), reprezentowany także przez część polskich europosłów (Marka Belkę, Leszka Millera, Roberta Biedronia, Łukasza Kohuta, Włodzimierza Cimoszewicza i Sylwię Spurek) poparło 502 eurodeputowanych, przeciw było w 149, a 36 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja przyjęta w następstwie oświadczeń Rady i Komisji Europejskiej mówi o wolności mediów, nadrzędności prawa UE oraz niezawisłości sądownictwa i innych instytucji, a także dalszej oceny stanu praworządności w Polsce.

Parlament Europejski "stanowczo krytykuje" w nim m.in. przyjęty przez Sejm projekt tzw. ustawy "lex TVN", "wyraża zaniepokojenie" przejęciem grupy Polska Press przez PKN Orlen oraz "potępia prowadzone stale w mediach publicznych kampanie oszczerstw wymierzone w sędziów, dziennikarzy i polityków krytycznych wobec obecnego rządu".

W części rezolucji dotyczącej nadrzędności prawa unijnego nad prawem krajowym europosłowie wzywają premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania wniosku złożonego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności części traktatów europejskich z polską konstytucją. Podobne wezwanie skierowano także do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją art. 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Projekt rezolucji pod tym samym tytułem zgłoszony został także przez eurodeputowanych z ugrupowania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w skład którego wchodzą politycy Zjednoczonej Prawicy, w imieniu której wystąpili Jadwiga Wiśniewska, Adam Bielan, Joachim Brudziński, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Helena Kloc, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Kosma Złotowski i Anna Zalewska.

Podkreślali oni, że "wolność i pluralizm mediów są filarami nowoczesnej demokracji, ponieważ są zasadniczymi elementami otwartej i wolnej debaty" i wskazywali, że "wolność mediów w Polsce jest dobrze chroniona i że wprowadzono wszystkie zabezpieczenia".

W projekcie ECR wyrażono również ubolewanie, że "niektóre organy Unii wykraczają poza przyznane im kompetencje traktatowe", a "lekceważenie tego faktu uniemożliwia właściwą ocenę argumentacji Polski w odpowiedzi na przedstawione stanowiska instytucji UE, które krytykują toczące się obecnie przed Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce postępowanie dotyczące kompetencji Trybunału Sprawiedliwości w zakresie kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych w sprawach obejmujących organizację sądownictwa państw członkowskich".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl