Z czego składa się PESEL?
PESEL, czyli inaczej Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności składa się z 11 cyfr. Zawiera on datę urodzenia, numer porządkowy, symbol płci oraz liczbę kontrolną. Datę urodzenia zawiera się w pierwszych sześciu cyfrach. Jak podaje strona gov.pl, najpierw są dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, później miesiąc urodzenia wraz z zakodowanym stuleciem urodzenia i na końcu dzień urodzenia.
Na stronie rządowej możemy przeczytać, że stulecie urodzenia kodowane jest poprzez dodanie do liczby oznaczającej miesiąc urodzenia:
- liczby 80 — w przypadku osób urodzonych w latach 1800-1899,
- liczby 0 — w przypadku osób urodzonych w latach 1900-1999,
- liczby 20 — w przypadku osób urodzonych w latach 2000-2099.
Jednocyfrowe liczby oznaczające rok, miesiąc lub dzień poprzedza się cyfrą "0" - oczywiście z zastrzeżeniem zasady określonej powyżej.
Kto będzie szczęśliwym posiadaczem PESEL-u składającego się z samych dwójek?
Według systemu nadawania PESEL składający sie z samych dwójek trafi do dziewczynki. Wynika to z tego, że numer porządkowy osoby zawarty jest w cyfrach od siódmej do dziesiątej. Ostatnia cyfra numeru porządkowego zawiera oznaczenie płci: cyfrę parzystą (w tym "0") dla kobiet, a cyfrę nieparzystą dla mężczyzn. Oznacza to, że numer 22222222222 otrzyma 1111. dziecko (dziewczynka). Jedyne co może stanąć na przeszkodzie to liczba dzieci urodzona w tym dniu.
Ostatnia cyfra w numerze PESEL jest liczbą kontrolną i to właśnie ona umożliwia sprawdzenie poprawności nadanego numeru identyfikacyjnego. Przez to, że jest obliczana według specjalnego wzoru, przy dziesięciu dwójkach będzie wynosić 2.
