"Pieniądze na KPO trafią do Polski". Szymon Szynkowski vel Sęk uspokaja

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Minister ds. UE zapewnił, że środki na KPO trafią do Polski.
Minister ds. UE zapewnił, że środki na KPO trafią do Polski. Flickr/ Dushan Hanuska/ CC BY-SA 2.0
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk w środowej rozmowie w radiu RMF FM zapewnił, że środki na Krajowy Plan Odbudowy trafią do Polski. Przyznał jednak, że Bruksela jest zaskoczona decyzją prezydenta o skierowaniu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego.

Środki na KPO trafią do Polski

Minister był pytany w środowej rozmowie w radiu RMF FM, czy decyzja prezydenta o skierowaniu noweli ustawy o SN do TK bardzo skomplikowała mu pracę. - Nie, prezydent skorzystał ze swojej konstytucyjnej prerogatywy - odparł Szynkowski vel Sęk.

Przyznał jednocześnie, że decyzja prezydenta niosła ze sobą "pewien element zaskoczenia".

Minister ds. UE podkreślił przy tym, że jego zadaniem było to, aby przełamać impas w rozmowach z Komisją Europejską ws. KPO.

- To się udało, został przygotowany projekt ustawy, został przeprowadzony proces legislacyjny w Sejmie. Decyzja prezydenta nie niweczy tego procesu, w tej chwili po prostu pozostaje kwestia kontroli konstytucyjności ustawy przez TK - powiedział Szynkowski vel Sęk.

Minister dodał, że jest w kontakcie z KE i już po decyzji prezydenta Dudy rozmawiał z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Dodał, że w razie stwierdzenia przez TK niekonstytucyjności noweli o Sądzie Najwyższym, będzie dyskusja z Komisją Europejską, jakie podjąć środki, by fundusze na KPO trafiły do Polski.

- Jedno dla mnie nie ulega wątpliwości, środki z KPO do Polski trafią. Natomiast decyzja o skierowaniu tego (noweli ustawy o SN) do TK tę ścieżkę dojścia do tych środków nieco wydłuża - powiedział minister ds. UE.

Andrzej Duda zaskoczył Brukselę

W internetowej części rozmowy, polityk mówił, że w Brukseli da się wyczuć "pewien element zaskoczenia" decyzją prezydenta dot. nowelizacji ustawy o SN, ale dialog z Brukselą pozwala wyjaśnić, skąd wynikały wątpliwości prezydenta.

Szynkowski vel Sęk dodał też, że jeśli chodzi o kamienie milowe ws. KPO, to jest jeszcze kwestia ustawy wiatrakowej i czekamy na decyzję Senatu w tej sprawie.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które Sejm odrzucił. Według autorów nowelizacji - posłów PiS - ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w trzyosobowym składzie, a w drugiej instancji w składzie pięcioosobowym.

Z kolei w przypadku sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej instancji. NSA ma przejąć także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl