Choroba została wykryta w stolicy kraju Lilongwe u 3-letniej dziewczynki, która w listopadzie ubiegłego roku doświadczyła paraliżu (jeden z objawów choroby). Badanie potwierdziło, że jest to dziki wirus polio 1 (PV1) oraz wykazało powiązanie szczepu z Malawi, z tym obecnym w Pakistanie, gdzie choroba wciąż ma charakter endemiczny.
Na informację o potwierdzeniu przypadku polio w Malawi zareagowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która wezwała władze Afryki do niezwłocznych działań i stałego monitorowania rozprzestrzeniania się choroby. Jak podkreślono, sytuacja nie jest krytyczna, jednak wymaga stanowczej odpowiedzi.
WHO oświadczyło ponadto, iż w związku z tym, że wykryty przypadek jest importowany z Pakistanu, nie wpływa on na status certyfikacji Afryki jako regionu wolnego od dzikiego polio.
Polio, a więc choroba Heinego-Medina, to wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa polio. Jej przebieg może być różny, od łagodnego po śmiertelny. Wirus jest przenoszony drogą fekalno-oralną.
W wielu regionach świata polio jest uważane za chorobę eradykowaną, a więc całkowicie zwalczoną. W samej Afryce nie było żadnego jej przypadku od pięciu lat. Ostatni raz odnotowano polio w Nigerii w 2016 roku.
interia.pl
