Zakażenie od innego człowieka
CDC nie twierdzi, że doszło do pierwszego zakażenia wirusem H5 ptasiej grypy bezpośrednio od innego zainfekowanego człowieka. Zaznacza jedynie, że u zakażonego pacjenta nie ustalono żadnego kontaktu z chorym zwierzęciem. Wymagał on hospitalizacji i był leczony przeciwgrypowymi lekiem antywirusowymi. Obecnie chory opuścił szpital i przebywa na rekonwalescencji w domu.
W Stanach Zjednoczonych dotychczas wykryto 14 infekcji ptasią grypą H5, ale wszystkie zdarzyły się na skutek kontaktu z zakażonymi zwierzętami. W przypadku piętnastego chorego pacjenta nie ma wątpliwości, że był on zakażony wirusem ptasiej grypy A/H5.
Na razie nie ustalono jednak, czy jest to wirus H5N1, jaki ostatnio rozprzestrzenia się wśród zwierząt hodowlanych w niektórych stanach amerykańskich. W tym kierunku wciąż prowadzone są badania genetyczne, których wyniki będą znane w najbliższych dniach. Wtedy też będzie wiadomo, czy patogen ten jest powiązany z wirusem H5N1, jaki wykryto w ostatnich miesiącach na farmach w USA.
Śmiertelność na skutego wirusa na poziomie 50 proc.
CNN informuje, że w Missouri przynajmniej na razie nie wykryto wirusa ptasiej grypy wśród bydła, ale stwierdzono, że przeniknął on do niektórych ferm drobiu.
W marcu 2024 r. ptasią grypę wykryto w 170 farmach krów mlecznych w 13 stanach USA, jak poinformował amerykański departament rolnictwa. Nie ma jednak pewności, jakie było pierwotne ognisko tej epidemii, przeważa jednak podejrzenie, że mogło być nim zakażenie ptasią grypą w jednej z farm krów mlecznych, do którego doszło pod koniec 2023 r. w Teksasie.
Ludzie mogą się zarazić ptasią grypą nie tylko od chorego ptactwa dzikiego lub hodowlanego, ale też od innych gatunków zwierząt. W Teksasie (USA) wykryto w 2024 r. pierwszy przypadek zarażenia się ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych. Jak poinformował „New Scientist” był to również pierwszy przypadek przeniesienia wirusa H5N1 między człowiekiem a innym ssakiem.
Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) uważa, że ryzyko rozprzestrzenia się zakażenia wirusem H5N1 w całej populacji nadal pozostaje niskie. Niepokojąca jest jednak wysoka śmiertelność osób zakażonych wirusem H5N1. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że sięga ona aż 50 proc.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?