PKN Orlen przejmie kontrolę nad rafinerią w Schwedt? Koncern wyjaśnia

Hubert Rabiega
Opracowanie:
W piątek niemiecki rząd przejął kontrolę nad filią rosyjskiego koncernu Rosnieft, która zarządzała Rafinerią Schwedt. Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck zaznaczył, że działania dotyczące spółek Rosnieftu są analogiczne do tych, które zostały już podjęte w sprawie firmy Gazprom Germania (zdjęcie ilustracyjne)
W piątek niemiecki rząd przejął kontrolę nad filią rosyjskiego koncernu Rosnieft, która zarządzała Rafinerią Schwedt. Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck zaznaczył, że działania dotyczące spółek Rosnieftu są analogiczne do tych, które zostały już podjęte w sprawie firmy Gazprom Germania (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Art Prof, CC-BY
PKN Orlen przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że spółka nie komentuje doniesień medialnych, ale na bieżąco obserwuje sytuację w regionie, w którym znajduje się rafineria. W ten sposób przedsiębiorstwo odniosło się do informacji Reutera na temat potencjalnych planów Orlenu zakupu należącej do Rosnieftu rafinerii w niemieckim Schwedt.

Koncern podkreślił, że o wszystkich planowanych i realizowanych projektach informuje za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji.

Doniesienia o zakupie udziałów w Schwedt skomentował również kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podkreślił, że obecnie Niemcy nie rozważają zmiany właściciela rafinerii. Dodał, że wszelkie decyzje w sprawie firmy Rosneft Deutschland muszą być podejmowane bardzo rozważnie, gdyż są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem energetycznym Niemiec.

Rafineria w Schwedt przejęta przez niemiecki rząd

Rafineria uzależniona jest od dostaw rurociągiem Przyjaźń z Rosji do Niemiec. Po wyłączeniu importu ropy z Rosji jedyną ekonomicznie uzasadnioną drogą dostaw jest droga przez gdański naftoport połączony z ropociągiem Przyjaźń.

Dziś niemiecki rząd przejął kontrolę nad filią rosyjskiego koncernu Rosnieft, która zarządzała Rafinerią Schwedt. Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck zaznaczył, że działania dotyczące spółek Rosnieftu są analogiczne do tych, które zostały już podjęte w sprawie firmy Gazprom Germania. "W celu zabezpieczenia rafinerii w Schwedt, Vohburg i Karlsruhe rząd powierza niektórych importerów ropy naftowej w zarząd powierniczy Federalnej Agencji do spraw Sieci" - poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki.

Od początku grudnia ma obowiązywać embargo Unii Europejskiej na import rosyjskiej ropy. Przesył surowca rurociągiem Przyjaźń kończy się w brandenburskim Schwedt. Stamtąd ropa dociera do innych sąsiednich krajów. Rosnieft Deutschland zapewnia około 12 procent mocy przerobowych niemieckiego sektora naftowego. Powiernictwo weszło w życie dzisiaj i na razie jest zaplanowane na sześć miesięcy.

Orlen z rekordowym ratingiem [WIDEO]

od 16 lat

Źródło: Polskie Radio 24

mm

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl