Ukraina atakuje dronami rafinerie w Rosji. Mniej paliwa dla armii, eksport wstrzymany

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Ukraina od dawna stara się niszczyć infrastrukturę energetyczną w Rosji
Ukraina od dawna stara się niszczyć infrastrukturę energetyczną w Rosji -/AFP/East News
Cztery rafinerie tylko w ciągu ostatnich dwóch dni. Ukraina wzięła na celownik ważną dla Rosji gałąź gospodarki. Ataki dronów nie zawsze są skuteczne, ale i tak ograniczają mocno produkcję paliw. Ukraińskie służby podkreślają, że w ten sposób – uderzając nawet setki kilometrów w głębi Rosji – ograniczają dostawy paliwa dla rosyjskich wojsk prowadzących wojnę na Ukrainie. Ale ma to też negatywny wpływ na cały rynek paliwowy w Rosji i już zmusiło władze do zamrożenia eksportu paliw. Co oznacza mniej twardej waluty w kasie państwa.

Ukraina od dawna stara się niszczyć infrastrukturę energetyczną w Rosji. Od miesięcy dochodzi do ataków dronów na elektrownie, rafinerie, bazy paliw, rurociągi i terminale. Położone nawet setki kilometrów od granicy rosyjsko-ukraińskiej. Jednak ostatnie dwa dni to niewidziana dotąd eskalacja ataków na rosyjski sektor przetwórstwa ropy.

SBU „poprawia” po HUR?

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził, że dokonał dzisiaj uderzenia dronami w Zakłady Produktów Naftowych w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim. Jak podkreślono, jest to obiekt wykorzystywany przez Rosjan do celów militarnych. Atak okazał się skuteczny, przedsiębiorstwo wstrzymało produkcję.

Nieco wcześniej, w nocy z wtorku na środę, drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowały rafinerie w Riazaniu, w Kstowie w obwodzie niżnonowogrodzkim i w Kirszach w obwodzie leningradzkim. Zaatakowane rafinerie należą do pięciu największych takich zakładów w Rosji. Na terenie zakładu w Riazaniu doszło do trzech eksplozji. Rafineria należy do firmy Riazańnieftieprodukt, spółki córki koncernu Rosnieft. Zakłady zostały zaatakowane przez trzy drony, które uderzyły w instalacje przerobu ropy naftowej. Według różnych doniesień powierzchnia pożaru objęła 100-200 metrów kwadratowych. Dwie osoby zostały ranne. Rafineria w Kirszach należy do KINEF, spółki zależnej Surgutnieftiegazu. Dron miał być zestrzelony, nie ma szkód.

Rafineria w Kstowie na obrzeżach Niżnego Nowogrodu należy do Łukoilu, była już zaatakowana dzień wcześniej. Tyle że przez drona HUR, którego uderzenie wywołało pożar. Firma musiała w związku z tym zamknąć największą jednostkę rafinacji ropy naftowej, odpowiadającą za 53 proc. zdolności produkcyjnych całego przedsiębiorstwa. W ubiegłym roku niżnonowogrodzka rafineria Łukoilu przetworzyła prawie 16 milionów ton ropy naftowej, wyprodukowała prawie pięć milionów ton benzyny, ponad pięć i pół tony oleju napędowego, 800 000 ton paliwa lotniczego i innych produktów ropopochodnych.

Ukraińska strategia

W nocy z poniedziałku na wtorek drony pojawiły się aż w dziesięciu obwodach Federacji Rosyjskiej, głównie na zachodzie i w centrum kraju, m.in. w obwodach biełgorodzkim, kurskim, woroneskim, orłowskim, moskiewskim, tulskim i niżnonowogrodzkim. Oprócz udanego uderzenia na rafinerię pod Niżnym Nowogrodem HUR zaliczył też inny sukces. W wyniku ataku drona doszło również do poważnego pożaru w magazynie ropy naftowej w mieście Orzeł. Ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków.

Ataki na rafinerie i magazyny ropy naftowej oraz paliw to świadoma strategia Ukrainy. „Naszym zadaniem jest pozbawienie wroga zasobów, a także ograniczenie przepływu pieniędzy pochodzących z produkcji i sprzedaży ropy oraz paliwa, które Rosja wysyła na wojnę w celu zabijania naszych obywateli” - powiedział przedstawiciel SBU. Faktycznie, brytyjski wywiad wojskowy kilka dni temu zauważył, że na skutek licznych ataków dronów na rafinerie zdolność Rosji do przerobu ropy została czasowo ograniczona.

Niższe moce rafineryjne w drugim kwartale tego roku, ze względu na konserwację rafinerii i naprawy awaryjne po atakach, mogą być jednym z powodów, dla których Rosja zapowiedziała, że skupi się na cięciach produkcji ropy zamiast na eksporcie w ramach dobrowolnego ograniczenia podaży w ramach OPEC+, twierdzą analitycy. Jeszcze mocniejszym dowodem na kryzys w sektorze produkcji paliw jest wstrzymanie na pół roku – od początku marca poczynając – eksportu paliw przez Rosję.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl