Zagłębie Lubin - Miedź Legnica 2:1
Zagłębie Lubin - Miedź Legnica 2:1 Piotr Krzyżanowski
PKO Ekstraklasa. Zagłębie Lubin wygrało w derbach z Miedzią Legnica 2:1. Po przerwie zwycięskie bramki zdobyli Kacper Chodyna i Jarosław Jach. Miedziowi oddalili się od strefy spadkowej, natomiast beniaminek pozostaje na ostatnim miejscu. Do bezpiecznego miejsca traci pięć punktów.

PKO Ekstraklasa. Mecz Zagłębie Lubin - Miedź Legnica 2:1

W pierwszej połowie najlepiej oglądało się sam początek, do dziesiątej minuty gry. Miedź zaczęła odważnie, bardzo ofensywnie. Efektem tego była okazja Greka Giannisa Massourasa, którego strzał obronił jego rodak, Sokratis Dioudis.

Potem jeszcze lepszą sytuację wykreowało Zagłębie. Po podaniu od Damjana Bohara celny strzał (jedyny w tej połowie ze strony Miedziowych) oddał Tomasz Pieńko. I znów górą był grecki bramkarz - tym razem Stefanos Kapino.

Na pierwszego gola musieliśmy zaczekać aż do drugiej połowy. W 50 minucie sędzia Sebastian Krasny wskazał na jedenasty metr po tym jak Andrzej Niewulis wyciął Dawida Kurminowskiego. Z rzutu karnego Kacpra Chodynę wyczuł wprawdzie Kapino, ale wobec błyskawicznej dobitki okazał się bezradny.

Awans Zagłębia w tabeli Ekstraklasy

Potem przewrotką próbował jeszcze Kurminowski. Po jego zaskakującym strzale futbolówka odbiła się od poprzeczki i wróciła do gry, czemu przyglądał się Kapino.

Gdy kibice Zagłębia dziękowali schodzącemu Kurminowskiemu, Zagłębie podwyższyło na 2:0. Po rzucie wolnym wrzutkę Filipa Starzyńskiego głową zwieńczył Jarosław Jach.

Dopiero w doliczonym czasie Miedź zdobyła kontaktową bramkę. Trafił pod poprzeczkę Luciano Narsingh. Sędzia sprawdzał tę akcję na VAR, ale wbrew oczekiwaniom Zagłębia nie dopatrzył się faulu Nemanji Mijuskovicia na Sokratisie Dioudisie, który po kontakcie wypuścił piłkę z rąk.

Dzięki wygranej Zagłębie awansowało na dwunaste miejsce. Wcześniej w Derbach Dolnego Śląska potrafiło ograć również Śląsk Wrocław (3:0) i właśnie Miedź w Legnicy (1:0).

Miedź wspierało z sektora gości blisko tysiąc kibiców. Natomiast ultrasi Zagłębia podczas drugiej połowy zadymili stadion. Z tego powodu arbiter na chwilę musiał przerwać grę.

Oceny piłkarzy po meczu Zagłębie Lubin - Miedź Legnica (w skali 1-6):