Plac Europejski powstał z inicjatywy Ghelamco Poland w kwartale ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej. Ma 1,5 ha powierzchni i jest dwukrotnie większy od placu Zamkowego. To pierwszy tej skali miejski plac w stolicy, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce, który będzie oddany do dyspozycji wszystkich mieszkańców miasta. Zapewnia swobodną komunikację pieszych i jest całkowicie niedostępny dla ruchu kołowego. Jest idealnym miejscem wypoczynku i spotkań dla pracowników okolicznych biur, w tym kompleksu Warsaw Spire, oraz dla wszystkich mieszkańców Warszawy.
Plac Europejski wypełnia się już kawiarniami i restauracjami. Można będzie tu zjeść biznesowy lunch lub spotkać się z rodziną i przyjaciółmi na kawę, drinka czy posiłek. W budynku wieżowym Warsaw Spire działa już kawiarnia Daft Cafe, swoje wnętrza w zrewitalizowanym magazynie urządza restauracja Stixx Grill&Bar, a znakomite sushi niedługo będzie serwować Wabu Sushi Bar. Ale to nie koniec atrakcji – wkrótce pojawią się nowe punkty oferujące wyśmienitą, międzynarodową kuchnię. Coraz bliżej ukończenia jest również budowa futurystycznego, wolnostojącego pawilonu dla restauracji Genesis. Formuła placu nie przewiduje natomiast działalności obiektów handlowo-usługowych.
Restauracje i kawiarnie będą działać tu w otoczeniu wodnych instalacji, zieleni oraz sztuki. W narożniku placu Europejskiego znajduje się okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które zdobią wysokie drzewa. Ostatnio zamieszkały tu nawet dzikie kaczki. Z tego miejsca przez całą długość placu płynie ponad 120-metrowy kaskadowy strumień, który przecina plac aż do stóp budynku wieżowego Warsaw Spire. Tam znajduje swoje ujście przy nowoczesnej fontannie. W nocy strumienie fontann, podświetlone przez wielobarwne reflektory, tworzą spektakl wodnych akrobacji. W sezonie letnim w upalne dni można się tu będzie ochłodzić– fontanny przy Warsaw Spire zostały celowo umiejscowione na poziomie nawierzchni. Mikroklimat placu tworzy też ponad 14 tysięcy różnorodnych roślin: m.in. metasekwoje, cypryśniki błotne, glediczje trójcierniowe zwane rozbłyskiem słońca, zielenią się żywopłoty z buku zwyczajnego oraz liczne krzewy.
Na placu można już też oglądać pierwszą wystawę w pasażu wystawienniczym Art Walk. Man/Body/Process to wystawa przygotowana przez młodych twórców z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Art Walk zostanie ona do 12 lipca tego roku. Podczas otwarcia placu Europejskiego w Noc Muzeów odsłonięte zostały też 2 ogromne murale światowej sławy artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a. Pierwsi goście placu zostali także zaproszeni na pokazy fontann, mapping pt. „Warsaw Spire”, kabaret i wystawę zdjęć, mogli również zrobić pamiątkowe fotografie w specjalnej fotobudce. Były też prezenty – kubki z hasłem Kocham Warszawę i balony w kształcie serc.
Najbardziej wyrazistym sygnałem tego, że flagowy projekt publiczny Ghelamco jest już otwarty dla mieszkańców, stało się właśnie samo hasło Kocham Warszawę, które po przerwie powróciło na stołeczne niebo. Teraz wyświetlane jest ono na ogromnym ekranie LEDowym zamieszczonym na wysokości 160 metrów nad ziemią!
