Płock. Instalacja visbreakingu w zakładzie PKN Orlen ma nową datę realizacji. To połowa 2023 roku

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
PAP
PAP
Nowy termin realizacji instalacji visbreakingu to połowa 2023 roku.
Nowy termin realizacji instalacji visbreakingu to połowa 2023 roku. Mat. prasowe Orlen
PKN Orlen poinformował o podpisaniu aneksu do umowy, dotyczącej budowy tzw. instalacji visbreakingu w głównej rafinerii naftowego giganta w Płocku. Realizacja inwestycji zostanie przeniesiona. Nowy termin to połowa 2023 roku, a nie jak wcześniej informowano koniec 2022 r.

Jak poinformował w komunikacie PKN Orlen, w czwartek koncern podpisał ze spółką KTI Poland aneks do umowy obejmującej projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie "pod klucz" instalacji visbreakingu w zakładzie produkcyjnym w Płocku.

"Na podstawie aneksu przesunięto termin realizacji inwestycji z końca 2022 roku na połowę roku 2023" – podał PKN Orlen.

PKN Orlen. Umowa na instalację visbreakingu

Umowę na budowę instalacji visbreakingu w głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku zawarto w lutym 2020 r. Jak wówczas informowano, do realizacji inwestycji za ok. 1 mld zł koncern wybrał konsorcjum KTI Poland i IDS Bud. Zgodnie z zawartą umową, finalizację przedsięwzięcia planowano do końca 2022 r.

Rozpoczynając projekt PKN Orlen podkreślał, że jego realizacja "ma na celu poprawę efektywności przerobu ropy poprzez zwiększenie uzysków produktów o wysokiej marży w wyniku pogłębionej konwersji pozostałości próżniowej z instalacji DRW".

"Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA PKN Orlen, może wzrosnąć w przedziale od 340 do 415 mln zł rocznie" – informował wcześniej koncern.

Czemu ma służyć instalacja visbreakingu?

Jak podawał wówczas PKN Orlen, instalacja visbreakingu pozwoli znacząco zwiększyć uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Koncern wyjaśniał przy tym, że w nowej instalacji pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy też asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe, właśnie benzynę i olej napędowy.

Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen, gdzie powstaje instalacja visbreakingu, to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i zarazem jeden z największych w Europie.

Proces Visbreakingu to technologia sprawdzona i stosowana już w Grupie Kapitałowej Orlen, w rafineriach w Czechach oraz na Litwie. Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej.

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl