Orlen i Aramco chcą stworzyć spółkę zarządzającą rafinerią Lotosu w Gdańsku

Jacek Klein
Przemyslaw Swiderski
Do UOKiK wpłynął wniosek w sprawie koncentracji w wyniku utworzenia przez Aramco Overseas Company B.V. z siedzibą w Hadze, Królestwo Niderlandów i Polski Koncern Naftowy Orlen SA z siedzibą w Płocku wspólnego przedsiębiorcy.

Utworzenie wspólnego przedsiębiorcy nastąpi w oparciu o istniejącą spółkę Lotos Asfalt sp. z o.o., która na skutek wewnętrznej reorganizacji w ramach grupy kapitałowej Lotos stała się operatorem i właścicielem rafinerii w Gdańsku. Po utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy Lotos Asfalt będzie przetwarzał ropę naftową wyłącznie dla wspólników czyli dla Orlenu i Aramco.

Transakcja jest wynikiem realizacji jednego z zobowiązań wynikających z decyzji Komisji Europejskiej, polegającego na zbyciu lub spowodowaniu sprzedaży na rzecz odpowiedniego nabywcy 30 proc. udziałów w planowanej spółce joint venture, która miała być właścicielem oraz operatorem rafinerii w Gdańsku, przy zachowaniu przez PKN ORLEN (bezpośrednio lub pośrednio) kontroli nad tą spółką.

Podstawowym przedmiotem działalności PKN Orlen jest przetwarzanie ropy naftowej oraz produkcja paliw, produktów petrochemicznych i chemicznych oraz innych produktów ropopochodnych, a także ich składowanie, transport, dystrybucja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna.

AOC jest przedsiębiorcą działającym głównie w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej oraz w Afryce, oferującym szeroką gamę usług (obejmujących wsparcie finansowe, usługi zarządzania łańcuchem dostaw, usługi wsparcia technicznego i różnorodne usługi wsparcia administracyjnego) spółkom z grupy kapitałowej, na której czele stoi Saudi Arabian Oil Company. AOC jest spółką całkowicie zależną od Saudi Aramco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl