Po śmierci 14-letniej Natalki z Andrychowa trzy postępowania dyscyplinarne wszczęte wobec policjantów z pow. wadowickiego już zakończone

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
W tym miejscu została odnaleziona Natalia, była w stanie skrajnego wychłodzenia
W tym miejscu została odnaleziona Natalia, była w stanie skrajnego wychłodzenia Bogusław Kwiecień
Po śmierci 14-letniej Natalki z Andrychowa w listopadzie ub. roku policja wszczęła cztery dyscyplinarne postępowania wobec policjantów z Andrychowa i Wadowic. Sprawdzano, czy opóźnienia w podjęciu poszukiwań dziewczynki przyczyniły się do jej śmierci. Trzy z czterech postępowań dyscyplinarnych zakończyły się. 14-latka zmarła w szpitalu w Krakowie, wcześniej przez wiele godzin leżała w śniegu na mrozie. Pomimo, że jej ojciec zgłosił zaginięcie nastolatki, policja zwlekała z jej poszukiwaniami.

Postępowania dyscyplinarne wobec policjantów po śmierci 14-latki z Andrychowa

Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach zakończyła trzy z czterech postępowań dyscyplinarnych w stosunku do dwóch policjantów z komisariatu w Andrychowie i jednego policjanta z KPP Wadowice.

Jedno postępowanie zostało zawieszone z uwagi na stan zdrowia obwinionego. Wszystkie cztery postępowania dyscyplinarne zostały wszczęte na polecenie Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach.

Trzy postępowania dotyczyły policjantów z Komisariatu Policji w Andrychowie, którzy wykonywali czynności służbowe w związku z zaginięciem 14-latki: tj. komendanta Komisariatu Policji w Andrychowie; oficera dyżurnego z KP Andrychów oraz policjanta przyjmującego zawiadomienie w KP Andrychów. Jedno dotyczyło policjanta wadowickiej komendy realizującego czynności nadzorcze nad interwencją.

W wyniku przeprowadzonych postępowań dyscyplinarnych policjantom z Andrychowa i Wadowic przedstawiono następujące zarzuty:

  • 1. Komendantowi Komisariatu Policji w Andrychowie - zaniechanie czynności służbowej oraz niedopełnienie obowiązków służbowych. Postępowanie to jest zawieszone z uwagi na stan zdrowia obwinionego. 31 stycznia br. Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach odwołał Komendanta Komisariatu Policji w Andrychowie z zajmowanego stanowiska z uwagi na długą nieobecność w służbie. Od 1 lutego br. pozostaje w dyspozycji Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach.
  • 2. Oficerowi dyżurnemu andrychowskiego komisariatu przedstawiono zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Uznano go winnym i ukarano karą dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku.
  • 3. Postępowanie dyscyplinarne wobec policjanta z Andrychowa przyjmującego zawiadomienie było prowadzone pod kątem wykonania czynności służbowej w sposób nieprawidłowy. Został uniewinniony wobec niepotwierdzenia zarzutu stawianego obwinionemu.
  • 4. Policjantowi z KPP Wadowice, który miał skontrolować przeprowadzone czynności poszukiwawcze prowadzone przez policjantów z komisariatu w Andrychowie przedstawiono zarzut wykonania czynności służbowej w sposób nieprawidłowy. Został uznany winnym i odstąpiono od ukarania.

W wyniku szczegółowych ustaleń podczas prowadzonych postępowań dyscyplinarnych, 26 stycznia br. wszczęto jeszcze jedno postępowanie dyscyplinarne w stosunku do policjanta z Wydziału Kryminalnego w Andrychowie. Jest on obwiniony o naruszenie dyscypliny służbowej polegające na niewykonaniu polecenia i odmowie wykonania polecenia służbowego. Postępowanie w toku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po śmierci 14-letniej Natalki z Andrychowa trzy postępowania dyscyplinarne wszczęte wobec policjantów z pow. wadowickiego już zakończone - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl