Po świętach nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Rząd przedstawi także plan ich stopniowego łagodzenia

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Po świętach nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Rząd przedstawi także plan ich stopniowego łagodzenia
Po świętach nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Rząd przedstawi także plan ich stopniowego łagodzenia Wojciech Wojtkielewicz
W tym tygodniu czekają nas nowe restrykcje, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od czwartku wszyscy będą mieli obowiązek poruszać się w miejscach publicznych z zasłoniętymi ustami i nosem. Rząd przedstawi szczegóły nowych regulacji, m.in. kary za brak nakrycia na twarz oraz poinformuje o ewentualnym łagodzeniu ograniczeń. Nowe kroki w walce wirusem zapowiedział wiceminister zdrowia. We wtorek w Warszawie wyląduje największy transportowiec świata, aby dostarczyć nam sprzęt do walki z koronawirusem.

Najwięcej zachorowań w mazowieckim, najmniej w pomorskim

Jak dotąd w naszym kraju na korchorusa zachorowały 6674 osoby. Wirus okazał się śmiertelny dla 232 zakażonych. Walkę z chorobą jak dotąd wygrało natomiast 439 osób.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek, że zapadalność na koronawirusa w Polsce na 100 tys. osób wynosi 17,4. Najwyższy wskaźnik notowany jest w województwie mazowieckim – 30,7, a najniższy w pomorskim - 7,3.

Na całym świecicie liczba zakażonych przekroczyła 1,8 mln osób. Dotąd, na skutek koronawirusa, w skali globalnej zmarło ponad 115 tys. osób. Wyzdrowieć udało się natomiast ponad 430 tys. zakażonych.

Po świętach szczegóły nowych obostrzeń i plan ich łagodzenia

W poniedziałek już po raz kolejny obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, po świętach obowiązywać będą kolejne obostrzenia. Od 16 kwietnia każdy, kto zdecyduje opuścić się swoje mieszkanie, będzie musiał zakryć nos i usta maseczką – ewentualnie jakimś jej zamiennikiem np. chustką lub szalikiem.

Po świętach rząd ma podać również nowe szczegóły ogłoszonych ostatnio nowych regulacji. Dowiemy się wówczas m.in. jakie kary grozić będą za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania twarzy. Rząd ma także przedstawić plan stopniowego łagodzenia nałożonych ograniczeń.

Ponadto rząd przedłużył do 19 kwietnia wszystkie obowiązujące dotychczas restrykcje, mające pomóc w walce z koronawirusem. W tym czasie nadal obowiązywać będzie m.in. zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, czy załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Obowiązuje także zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

- Do 26 kwietnia, pozostaną zamknięte szkoły, wstrzymany będzie ruch lotniczy oraz kolejowy. Podtrzymujemy zamknięcie granic, obowiązkową kwarantannę – poinformował przed świętami premier Mateusz Morawiecki. Przesunięte zostaną także matury i egzaminy ósmoklasisty.

Nowe przepisy nie dla wszystkich?

Wiele emocji wśród części opinii publicznej wzbudziła postawa partii rządzącej, która zdaniem niektórych nakłada na Polaków kolejne ograniczenia, jednocześnie samemu się do nich nie stosując.

Mianowicie 10 kwietnia prezes Jarosław Kaczyński i politycy PiS, podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, składali gromadnie wieńce przed pomnikiem prezydenta echa Kaczyńskiego, stojąc bardzo blisko siebie i bez maseczek.

Co więcej, oliwy do ognia dolał wjazd prezesa PiS tego samego dnia limuzyną na cmentarz Powązkowski, który był zamknięty jak wszystkie inne cmentarze w kraju. Pomimo zakazu Jarosław Kaczyński odwiedził grób matki.

Ministerstwo Zdrowia planuje nowe kroki w walce z wirusem

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na poniedziałkowym briefingu, że rząd „pracuje nad zakupem szybkich testów” na wirusa. - Będą one skierowane w pierwszej kolejności do personelu medycznego – mówił.

Ok. 15,6 proc. osób zakażonych koronawirusem to właśnie pracownicy służby zdrowia. - Zachęcamy pracowników ochrony zdrowia, aby nie pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz. W tym tygodniu chcemy przedstawić rozwiązania, które od strony organizacyjnej i finansowej zapewnią im taką możliwość – mówił wiceszef resortu.

Cieszyński zapytany o to, czy możemy obecnie mówić o trendzie spadkowym zakażeń koronawirusem, odparł, że resort monitoruje dane na bieżąco, jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o jakimś trendzie.

Największy transportowy samolot na świecie dostarczy sprzęt do Polski

We wtorek o godz. 9.30 na warszawskim Lotnisku Chopina wyląduje największy transportowy samolot świata - Antonov An-225 Mriya. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na pokładzie maszyny, która wyleciała z Chin, będzie znajdowało się 1050 metrów sześciennych sprzętu zabezpieczającego do walki z epidemią koronawirusa. Na pokładzie maszyny jest m.in. 76 ton kombinezonów, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl