Podkarpacie, jako jedno z dwóch nowych epicentrów zakażeń (to drugie to województwo opolskie) wskazał portal Wirtualna Polska na podstawie badań, które prowadzi Michał Rogalski, autor najbardziej kompletnej bazy danych o epidemii koronawirusa w Polsce.
- Możliwe, że w województwach opolskim i podkarpackim epidemia całkowicie wyrwała się spod kontroli. To tam największy odsetek pacjentów kierowanych na testy, uzyskuje wynik pozytywny. Ponad połowa testów dodatnich, te dane szokują
- alarmuje na łamach tego portalu Rogalski.
Sytuacja na Podkarpaciu faktycznie z nią na dzień się pogarsza. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym rekordzie zakażeń w naszym regionie - aż 881 potwierdzonych przypadków.
Na ten moment w regionie potwierdzono oficjalnie 11 656 przypadków koronawirusa. Zmarło 275 osób.
To nie koniec "covidowej" wyliczanki - obecnie w kwarantannie na Podkarpaciu jest 15 691 osób, w izolacji 6 147 osób, z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 569 osób.
To dalej nie koniec, obecnie w 116 placówkach oświatowych na Podkarpaciu obowiązuje zawieszenie zajęć lub nauczanie zdalne. A praktycznie nie ma dnia bez kolejnych ognisk zakażeń. Aktualnie sanepid informuje o 19.
Rzecznik wojewody: Sytuacja jest poważna, ale pod kontrolą
- Wraz ze wzrostem zakażeń, wzrasta liczba osób wymagających hospitalizacji. Leczenia szpitalnego wymaga 568 osób, 37 pacjentów leczonych jest przy pomocy respiratora. Stopniowo zwiększana jest także liczba łóżek dedykowanych chorym na Covid-19. Obecnie dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem zakażenia, w naszym regionie są 852 łóżka, w tym 42 łóżka respiratorowe – mówi Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody.
- Wojewoda oraz jej służby pozostają w stałym kontakcie z kierownikami szpitali, konsultując planowane decyzje dotyczące zwiększenia liczby łóżek. Sytuacja jest poważna na terenie całego województwa, ale na tę chwilę jest pod kontrolą
- zapewnia rzecznik.
DPS-y potrzebują pilnej pomocy i szukają wolontariuszy
Niektóre miejsca, w których jest ognisko koronawirusa, potrzebują już pomocy m.in. starosta mielecki zwrócił się z prośbą, aby wesprzeć Dom Pomocy Społecznej w Mielcu. To jedyna na terenie powiatu mieleckiego całodobowa placówka, która zapewnia opiekę osobom chorym, niepełnosprawnym i w podeszłym wieku. Starosta apeluje, że w najbliższych dniach może zabraknąć tam pracowników i prosi o wolontariuszy.
Zgłoszenia (imię, nazwisko i numer telefonu) można wysyłać na adres [email protected] lub telefonicznie pod nr 17 78 00 472 do 28 października.
Gdzie zrobić test?
Obecnie na Podkarpaciu działa 26 punktów pobrań wymazów w kierunku COVID-19.
- Średnio każdy wykonuje 52 badania w ciągu dnia. Wspólne działania i poświęcenie personelu skutkują dodatkowymi godzinami otwarcia, dzięki czemu pacjentom łatwiej to badanie wykonać – podkreśla Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Zwiększająca się w ostatnim czasie liczba badań wynika z pewnością z możliwości kierowania na nie przez lekarzy rodzinnych. Znają oni najlepiej swoich pacjentów i posiadają wiedzę, która pozwala wytypować tych, których stan zdrowia faktycznie wskazuje na zarażenie koronawirusem.
W Przemyślu powstał drugi punkt do mobilnego poboru wymazów [ZDJĘCIA]
ZOBACZ: Badanie w mobilnym punkcie pobrań. Jak się przygotować?
