Oto 10 sposobów na spędzenie świąt pod Tatrami [GALERIA]
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. We wtorek Polacy zasiądą do wigilijnego stołu, a przez następne dwa dni cieszyć się będą czasem ustawowo wolnym od pracy. Ostatnie lata to święta ciepłe, pozbawione śniegu i mroźnej, zimowej atmosfery. Obrazki z ulicami zawalonymi śniegiem przechodzą do historii, a dla najmłodszych śnieg wydaje się czymś bardziej charakterystycznym dla świąt Wielkanocy, które zaskakują niespodziewanymi opadami.
Ostatni tydzień jesieni
Ostatnie dni zaskakują wyjątkowo ciepłą temperaturą, osiągającą w niektórych miejscach nawet 13 stopni Celsjusza. Ten trend się utrzyma. W piątek (20.12) temperatura w skali kraju będzie się wahać od 8 st. C. w Koszalinie aż do 14 st. C. w Katowicach i Jeleniej Górze. Będzie pochmurno, ale pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia.
W sobotę (21.12) wysoka temperatura się utrzyma, a zachmurzeniom na wschodzie kraju będą towarzyszyć opady deszczu. Wiatr wiejący z południa będzie lekki i nie będzie miał wpływu na odczuwalną temperaturę.
W niedzielę (22.12), czyli w kalendarzowy początek zimy, pogoda jak na zawołanie załamie się nieznacznie. Pozostanie jednak na stosunkowo wysokim poziomie - w Warszawie 7 st. C., Kraków i Wrocław 8 st. C., najchłodniej w Zakopanem 5 st. C.
Pogoda na wigilię
Mimo tego, że temperatura będzie spadać, nie można spodziewać się chłodnej wigilii. Temperatura w północnej oraz centralnej części kraju będzie utrzymywać się na poziomie 4-5 st. C. Cieplej będzie na południu, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie termometry pokażą od 6 st. do 7 st. C. W całym kraju utrzyma się pochmurna atmosfera z przejaśnieniami oraz dużą szansą na opady deszczu. Ciśnienie wyniesie 995 hPa.
Synoptycy nie przewidują opadów śniegu na terenie większości kraju. Może się on pojawić wyłącznie w górach, a to oznacza, że święta dla większości będą miały ciepły i wilgotny charakter. Mijający rok utrzyma więc prawidłowość, zgodnie z którą oczekujący świątecznego śniegu muszą obejść się smakiem.
Pierwszy i drugi dzień świąt
W pierwszy (25.12) i drugi (26.12) dzień świąt pogoda zmieni się nieznacznie. Temperatura opadnie o średnio 2 i 3 st. C., zwiększą się również szanse na przejaśnienia. W nocy ze środy (25.12) na czwartek (26.12) temperatura spadnie do 0 st. C., można więc się spodziewać lokalnych przymrozków. Ciśnienie wzrośnie do ok. 1000 hPa, a zachodni i północno-zachodni wiatr utrzyma się na niskim poziomie.
Choinka, prezenty i wigilijny stół na archiwalnych zdjęciach...
Mroźny Sylwester
O ile pogoda nie dopisze w święta Bożego Narodzenia, o tyle obecne prognozy wskazują, że w noc sylwestrową (z 31.12 na 01.01) możemy spodziewać się temperatury nawet poniżej zera (do -2 st. C.). Spore zachmurzenie utrzyma się na obecnym poziomie, jednak nadal nie będzie śladu opadów śniegu. W nowym roku temperatura będzie oscylować wokół zera, nocami spadając do kilku stopni poniżej zera.
Źródło:
TVN
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
