Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo!

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo!
Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo! Mariusz Kapała / GL
Od ponad tygodnia w wielu miastach w Polsce trwają protesty. W Zielonej Górze mieszkańcy blokowali ulice, spacerowali, tańczyli na placu koło filharmonii. W sobotę, 31 października zorganizowano kolejną akcję - upiorny pogrzeb praw kobiet. Pogrążone w bólu kobiety i ich sojusznicy spotkali się przy filharmonii. Tam złożyli do trumny wieszaki, a następnie przeszli ulicami miasta i zanieśli ją pod cmentarz. Niektóre uczestniczki odważyły się opowiedzieć wszystkim o swoich przykrych doświadczeniach. - Dziś pogrzebaliśmy prawa kobiet ale wierzcie nam, że to tylko na moment. Nie poddamy się nigdy!!! - zapowiada Instytut Równości.

To nie pierwsza akcja zorganizowana w Zielonej Górze. Tak wyglądały poprzednie protesty, które odbywają się w mieście od piątku, 23 października 2020 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Przypomnijmy, że w czwartek, 22 października 2020 r., Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja, w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją.

Orzeczenie zapadło większością głosów. Dwóch sędziów: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski złożyło zdanie odrębne. Wniosek do Trybunału zgłosiła grupa posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Wielu prawników podważa jednak ważność orzeczenia, z powodu niekonstytucyjności samego Trybunału Konstytucyjnego.

Decyzja Trybunału otwiera drogę do prawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Aborcja w Polsce. Jakie przepisy obecnie obowiązują?

Obwiązujące od 1993 r. prawo dopuszcza możliwość aborcji w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
  • gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
  • gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - do 12 tygodni. Od początku ciąży.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono 1 110 zabiegów legalnego przerwania ciąży. Aż 1074 z nich dokonano ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. 33 aborcji dokonano z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w trzech przypadkach ciąża była wynikiem czynu zabronionego (takiego jak gwałt czy kazirodztwo).

WIDEO: Strajk Kobiet. Taneczny protest pod Filharmonią Zielonogórską

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze. Ulicami miasta przeszedł żałobny orszak. Zobaczcie, co się działo! - Gazeta Lubuska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dingo8

Konia z rzędem temu, kto wyjaśni czym są te prawa kobiet, które rzekomo zostają im odebrane. Drugą kwestią jest kompletny brak wiedzy na temat funkcjonowania organów konstytucyjnych. Kwestia kolejna to niezwykle silne zwulgaryzowanie sfery publicznej przez tych, którzy dotychczas walczyli z mowa nienawiści...

G
Gość

z czego utrzymuje sie Kubiak Kcper ??

G
Gość

Ordynatorze a czy to etycznie pytać czy do rubryki zgonu można dopisać covid? Przykład z mojej rodziny ze szpitala w Zg... Propozycja dla rodziny 800 pln. Panie ordynatorze ale w prywatnym gabinecie jest bezpiecznie?

G
Gość

Idą ludzie rozwydrzeni ... Zabić dla nich to drobnostka...nie ufam im!

O
Ordynator

Wszyscy co szli w tej manifestacji powinni podpisać oświadczenie o odstąpieniu od hospitalizacji w razie zarażenia coronavirusa!!!

Wróć na i.pl Portal i.pl