To nie pierwsza akcja zorganizowana w Zielonej Górze. Tak wyglądały poprzednie protesty, które odbywają się w mieście od piątku, 23 października 2020 r.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Przypomnijmy, że w czwartek, 22 października 2020 r., Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja, w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją.
Orzeczenie zapadło większością głosów. Dwóch sędziów: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski złożyło zdanie odrębne. Wniosek do Trybunału zgłosiła grupa posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Wielu prawników podważa jednak ważność orzeczenia, z powodu niekonstytucyjności samego Trybunału Konstytucyjnego.
Decyzja Trybunału otwiera drogę do prawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.
Aborcja w Polsce. Jakie przepisy obecnie obowiązują?
Obwiązujące od 1993 r. prawo dopuszcza możliwość aborcji w trzech przypadkach:
- gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
- gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
- gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - do 12 tygodni. Od początku ciąży.
Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono 1 110 zabiegów legalnego przerwania ciąży. Aż 1074 z nich dokonano ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. 33 aborcji dokonano z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w trzech przypadkach ciąża była wynikiem czynu zabronionego (takiego jak gwałt czy kazirodztwo).
WIDEO: Strajk Kobiet. Taneczny protest pod Filharmonią Zielonogórską
