Polacy biją i krzywdzą dzieci? Przerażające wyniki nowego badania

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Przemoc wobec dzieci. W 2022 roku aż 70 proc. rodziców co najmniej kilkukrotnie karciło swoje dzieci słownie, stosowało zakazy i ograniczenia. 39 proc. badanych więcej niż jednokrotnie dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych.
Przemoc wobec dzieci. W 2022 roku aż 70 proc. rodziców co najmniej kilkukrotnie karciło swoje dzieci słownie, stosowało zakazy i ograniczenia. 39 proc. badanych więcej niż jednokrotnie dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych. Fot. publicdomainpictures net
Aż 60 proc. badanych Polaków zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka; 39 proc. dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych; 43 proc. Polaków nie wie o zakazie bicia dzieci - wynika z najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przemoc wobec dzieci w Polsce. Jak często dzieci są karane fizycznie?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz szósty zbadała postawy Polaków związane ze stosowaniem kar fizycznych wobec dzieci i przygotowała kampanię „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”, której celem jest zachęcenie dorosłych do podejmowania działań w sytuacjach, gdy podejrzewają, albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.

Wyniki najnowszego badania pokazują, że w Polsce systematycznie wzrasta odsetek przeciwników karania fizycznego dzieci. W 2022 roku ponad połowa (59 proc.) badanych uznała, że bicie dzieci, jako kara nigdy nie powinno być stosowane (2017 – 49 proc.; 2013 – 47 proc.; 2010 – 34 proc.). Ale prawie co trzeci respondent (31 proc.) stwierdził, że są sytuacje, kiedy jest ona usprawiedliwiona.

Badanie wykazało, że 6 proc. badanych często dyscyplinuje fizycznie swoje dzieci, taki sam odsetek respondentów jest zdania, że bicie dzieci, jako kara może być stosowane za każdym razem, gdy rodzic uzna, że będzie skuteczne.

Przemoc wobec dzieci. Czy Polacy są za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych?

W 2022 roku aż 70 proc. rodziców co najmniej kilkukrotnie karciło swoje dzieci słownie, stosowało zakazy i ograniczenia. 39 proc. badanych więcej niż jednokrotnie dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych. Najczęstszą metodą dyscyplinowania dziecka z użyciem siły było karcenie klapsem – 36 proc.

43 proc. Polaków nie wie o zakazie bicia dzieci. Co piąta osoba (20 proc.) twierdziła, że w naszym kraju nie ma takich przepisów, a pozostali (23 proc.) nie umieli udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Przeważająca część badanych osób (70 proc.) opowiedziała się za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych. Ale opinie na temat prawnych regulacji dotyczących stosowania klapsów były wśród respondentów podzielone. 50 proc. z nich uznała zakaz za słuszny, ale aż 43 proc. uważa, że klaps to metoda dyscyplinowania dzieci, która nie powinna być prawnie zabroniona.

Bicie i karcenie dzieci. Czy Polacy reagują w takich sytuacjach?

Jak podano, 60 proc. respondentów zetknęło się w ciągu roku poprzedzającego badanie z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część świadków zarówno karcenia słownego (38 proc.), jak i fizycznego (41 proc.) pozostała wobec tych zachowań bierna.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Na stronie REAGUJ.fdds.pl można znaleźć konkretne informacje, jak reagować na przemoc wobec dzieci i gdzie szukać wsparcia.

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

W Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, 19 listopada – z inicjatywy FDDS na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie wyświetlone hasło „Dzieciństwo bez przemocy”, będące manifestem tej organizacji, która nie zgadza się na przemoc wobec dzieci.

rs

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl