Uroczyste sygnowanie porozumienia nastąpiło 2 marca 2023 roku w Komendzie Głównej Policji.
Ze strony Policji dokument podpisali nadinspektor Paweł Dobrodziej, zastępca Komendanta Głównego Policji, przy udziale insp. Magdaleny Nguyen-Fudala – Dyrektor Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz insp. Marka Odyńca - Zastępcy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, a ze strony JTI Polska dokument podpisali: Edoardo Voletti prezes zarządu i Adrian Jabłoński dyrektor ds. korporacyjnych i komunikacji.
Przedmiotem porozumienia jest wymiana informacji na temat produkcji i obrotu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi, sposobów ich rozpoznawania i metod produkcji oraz wiedzy i doświadczeń przydatnych w wykrywaniu przestępstw w tym obszarze.
JTI konsekwentnie wspiera działania zmierzające do walki z szarą strefą, m. in organizując szkolenia dla funkcjonariuszy Policji, podejmuje działania w zakresie inspekcji maszyn i analizy próbek wyrobów zajętych w nielegalnych fabrykach tytoniowych. Tego rodzaju działania mają wymierny wpływ na skuteczność Policji oraz przyczyniają się pośrednio do ograniczenia „szarej strefy”, która powoduje znaczne straty finansowe dla interesów ekonomicznych Państwa.
- Pragnę podkreślić, że niezwykle doceniamy wkład polskiej Policji i wszystkich funkcjonariuszy w zwalczanie nielegalnej produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do dalszego uszczelniania rynku, a co za tym idzie – do zwiększenia wpływów do budżetu z tytułu podatku akcyzowego. Wpłyną też korzystnie na zabezpieczenie całego legalnego łańcucha dostaw, począwszy od rolników, poprzez producentów, dystrybutorów oraz tysiące punktów sprzedaży detalicznej. – powiedział Edoardo Voletti, Prezes Zarządu JTI Polska.
