Policja podsumowała pierwsze półrocze. Te liczby mówią same za siebie

Mariusz Michalak
Opracowanie:
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji poinformowało, że od początku roku policjanci przeprowadzili blisko 8 mln badań stanu trzeźwości kierujących.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji poinformowało, że od początku roku policjanci przeprowadzili blisko 8 mln badań stanu trzeźwości kierujących. Krzysztof Kapica
Komenda Główna Policji podała dane dotyczące pijanych kierowców za pierwsze półrocze 2024 roku. Mamy do czynienia ze wzrostem czy spadkiem osób wsiadających za kierownicę po alkoholu?

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji poinformowało, że od początku roku policjanci przeprowadzili blisko 8 mln badań stanu trzeźwości kierujących. To o ponad 581 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Z danych KGP wynika, że w pierwszym półroczu kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych. W porównaniu do tego samego okresu 2023 r. nastąpił spadek liczby wypadków o 78 (-12,8 proc.), liczby zabitych osób o 37 (-35,2 proc.) oraz liczby osób rannych o 42 (-6,1 proc.).

Niestety, jak podaje policja, w dalszym ciągu jazda na tzw. podwójnym gazie jest poważnym problemem. Tylko podczas czwartkowych działań na drogach Wielkopolski blisko 300 policjantów w ciągu dwóch godzin przeprowadziło 21 tys. badań trzeźwości, ujawniając 60 kierowców, którzy prowadzili po alkoholu.

W całym kraju, w pierwszym półroczu tego roku policjanci zatrzymali ponad 43 tys. nietrzeźwych kierujących.

Policja przypomniała, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3" - podała.

ZOBACZ TAKŻE: Słupki przy drodze. Czy wiesz jakie informacje można z nich odczytać?

Dodatkowo, jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

"Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów" - ostrzegła policja.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl