Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce ona nie tylko, by TSUE zbadał czy zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym gwarantują zapisaną w traktatach niezależność sądownictwa, ale też by dokonał zabezpieczenia, czyli prewencyjnie zatrzymał skutki zmian wprowadzonych przez PiS.
Z sondażu SW Research wynika, ze 47 proc. Polaków uważa, że nasz rząd powinien wycofać się ze zmian w ustawie o SN nie czekając na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Przeciwnego zdania jest prawie 30 proc. badanych. Z kolei zdanie w sprawie nie miał co czwarty respondent.
Jak informuje portal częściej za pomysłem wycofania się ze zmian w ustawie o SN przed orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE są mężczyźni (50 proc.), osoby powyżej 50 lat (53 proc.) oraz badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (50 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie powyżej pięciu tys. zł (56 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (60 proc.).
POLECAMY: