Polscy śledczy badają przypadki ludobójstwa Rosjan na Ukrainie

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Badania ofiar ostrzału Mariupola
Badania ofiar ostrzału Mariupola fot. AP/Associated Press/East News
Zastępca prokuratora generalnego Dariusz Barski podpisał w Wilnie porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczych (w skrócie JIT) będzie badał przypadki ludobójstwa, do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

W dniach 13-14 kwietnia 2023 roku w Wilnie na Litwie odbyło się spotkanie wspólnego zespołu śledczego (JIT) powołanego w sprawie wojny na Ukrainie. W obradach uczestniczyły wszystkie państwa zaangażowane dotychczas we wspieranie Ukrainy w ramach JIT, przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

- W toku obrad omówiono dotychczasowe funkcjonowanie zespołu, szczególnie w kontekście wymiany danych obejmujących poszczególne zdarzenia śledcze analizowane w państwach będących jego uczestnikami, omówiono także najbliższe założenia wspólnych działań - informuje w swoim komunikacie Prokuratura Krajowa.

Nowy zakres JIT

Pierwotnie porozumienie zawarte miedzy Ukrainą, Polską i Litwą, a w dalszej kolejności również z Łotwą, Estonią, Słowacją, Rumunią i Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze zajmuje się badaniem oraz zbieraniem dowodów dotyczących napaści Rosji na Ukrainę. Podpisana w Wilnie umowa rozszerza zakres dotychczasowego porozumienia o badanie ewentualnych przypadków ludobójstwa ,do jakich może dochodzić na terytorium Ukrainy w związku z rosyjską agresją. Podpisana umowa przyczyni się do lepszej wymiany dowodów i informacji, natomiast pracę w ramach JIT uzupełnią międzynarodowi eksperci.

- Współpraca państw tworzących JIT umożliwia koordynację działań dotyczących gromadzenia dowodów zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie i ma na celu pociągnięcie winnych zbrodni do odpowiedzialności karnej - podaje w komunikacie PK.

JIT, czyli międzynarodowy zespół śledczy

Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Umowę ze strony polskiej podpisali Zbigniew Ziobro oraz jego zastępca Dariusz Barski.

- Pierwsze działania zmierzające do powołania JIT zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja oraz Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych - informuje prokuratura.

Mazowiecki pion PZ PK zbiera dowody rosyjskich zbrodni na Ukrainie

W ramach polskiej prokuratury sprawą zajmuje się zespół śledczych składający się z prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policji. Prace zespołu koordynuje Dariusz Barski. Postepowanie zostało wszczęte 28 lutego 2022 r.

- Polscy prokuratorzy pozostają w bieżącym kontakcie z ukraińską prokuraturą oraz pozostałymi członkami wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego. W ramach cyklicznych spotkań omawiane są wyniki pracy członków zespołu oraz planowane kolejne czynności - dodaje PK.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
White RPA
Może polscy śledczy zbadają ludobójstwo Ukraińców na Polakach z lat 1939-1947. Trupy czekają w płytkich grobach.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl