Polska Press rusza z czwartą częścią projektu Otwórz się na pomoc

Materiał informacyjny PPG
Polska Press Grupa przygotowała czwartą edycję swojej interaktywnej, profilaktycznej serii „Otwórz się na pomoc". Jako jedna z największych grup medialnych w Polsce czujemy się w obowiązku wspomóc włodarzy gmin w uświadamianiu dzieci, młodzieży oraz ich rodzin czym jest uzależnienie od dopalaczy i narkotyków oraz jak mu zapobiegać.

Nie eksperymentuj, nie daj się zwieść!

Dopalacze, to nazwa potoczna przyjęta dla substancji psychoaktywnych, które na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii nazywane są nowymi substancjami psychotropowymi bądź nowymi substancjami psychoaktywnymi.

Cechą charakterystyczną dopalaczy jest ich nieprzewidywalne działanie. Wiąże się to z brakiem możliwości określenia, jaki efekt przyniesie zażycie, ale co gorsza, nieznane są też konsekwencje dla zdrowia. Ryzyko jest jednak ogromne, bowiem najwyższą cenę, jaką dzieci mogą zapłacić… jest życie.

Czym jest projekt Otwórz się na pomoc?

Projekt Otwórz się na pomoc to akcja społeczna skierowana do dzieci i ich rodziców. Ma na celu edukowanie młodzieży, a także uświadamianie ich rodzinom z jakimi problemami mogą mierzyć się ich pociechy na co dzień. W poprzednich edycjach poruszyliśmy niezwykle ważne tematy zdrowia psychicznego, problemów alkoholowych i przemocy psychicznej. W projekt zaangażowało się ponad 757 gmin, a materiały trafiły do setek tysięcy osób. Tak duże zainteresowanie świadczy o wielkiej potrzebie wsparcia społecznego.

Otwórz się na pomoc IV. Dopalacze.

Projekt Otwórz się na pomoc składa się z kilku części: interaktywnej gry, wideo historii rodziców, a także z drukowanej 8 stronnicowej broszury.

Interaktywna gra skierowana jest głównie do młodzieży. Ich zadaniem jest pokierowanie losem rówieśnika. Mają oni wpływ na każdą decyzję jaką podejmuje główny bohater. To jak zakończy się historia zależy jedynie od ich wyborów. Tym razem decydować będą o losie 18-letniego Piotrka, który na imprezie namawiany jest na spróbowanie dopalaczy. Czy ulegnie naciskom kolegi Adama, czy posłucha rozsądnej koleżanki Natalii, zależy jedynie od widza.

Multimedialna część projektu zawiera również zakładkę skierowaną głównie do rodziców. Poznajemy w niej 4 prawdziwe historie opowiedziane przez matki i ojców. Dzielą się oni swoim doświadczeniem, opowiadają z czym musieli się mierzyć walcząc o trzeźwość swojego dziecka, a także radzą na co należy zwrócić uwagę.

Część drukowana to 8 stronnicowa broszura, którą możemy spokojnie nazwać dopalaczowym ABC. Można w nim znaleźć odpowiedź na pytania: skąd się wzięły dopalacze, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje, jak je rozpoznać, jakie nietypowe zachowania u dzieci powinny zwrócić uwagę rodzica oraz gdzie szukać pomocy.

Scenariusz interaktywnego filmu oraz dodatek drukowany zostały opracowane przy ścisłej współpracy z dr. n. społ. Arturem Malczewskim, który od ponad 20 lat zajmuje się monitorowaniem i przeciwdziałaniem narkomanii, pracuje w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. To autor i współautor ponad 200 publikacji dotyczących tematyki uzależnień w języku polskim i angielskim. Brał udział jako ekspert lub koordynator w kilkunastu projektach międzynarodowych, dotyczących monitorowania oraz profilaktyki narkomanii. Jest również laureatem nagrody Europejskiego Towarzystwa Badań w Profilaktyce (EUSPR): „Wiodący europejski praktyk w dziedzinie profilaktyki” (2021). W 2022 roku został odznaczony przez Ministra Zdrowia honorową odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Dystrybucja projektu Otwórz się na pomoc odbywa się m.in. w szkołach, których gminy zdecydowały się przystąpić do akcji.

Partnerem merytorycznym projektu został Instytut Praw pacjenta i Informacji Zdrowotnej, który wspiera rozwiązania systemowe ukierunkowane na poprawę sytuacji pacjentów oraz oddziaływanie na kształtowanie prozdrowotnych postaw Polaków.

Partnerem strategicznym projektu jest LINK4 mama i tata - marka, która zawsze starała się być jak najbliżej rodziców, dzieląc z nimi radości i troski związane z wychowywaniem dzieci. Jedną z takich trosk coraz częściej diagnozowaną jest depresja u dzieci i młodzieży. Dane WHO mówią, że depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz do 2030 r. może być na pierwszym miejscu. Nie możemy przejść obok tego problemu obojętnie. Bądźmy uważni, słuchajmy dzieci, bądźmy ze sobą blisko.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji!

Więcej informacji na temat projektu udziela Kamila Łuczyńska: e-mail: [email protected], tel. 502 499 149.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl