- To prognoza pogody dla Polski w roku 2050, jeśli tylko nic nie zrobimy, by powstrzymać zmiany klimatu - trochę uspokaja, ale też straszy Katarzyna Karpa - Świderek, rzecznik prasowy organizacji ekologicznej WWF Polska.
Już teraz, gdy tylko nastaje lato, na morzu i jeziorach pojawiają się sinice i plażowicze mają zakaz kąpieli. Już teraz ze względu na ekstremalne temperatury osoby starsze, chore oraz dzieci powinny unikać wychodzenia na dwór. Zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów i przebywanie w chłodnych pomieszczeniach. Coraz częściej pojawiają się gwałtowne zjawiska atmosferyczne, rośnie zagrożenie dla ludzi, zwierząt i mienia. Za 30 lat ma być znacznie gorzej.
Więcej o sprawie w serwisie plus.pomorska.pl: W 2050 r. Polska ugotuje się w skwarze. Trzeba ją ratować
Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...
Jeszcze mamy wybór, możemy nie zmieniać obranego kursu albo wybrać zmiany i uniknąć klimatycznej katastrofy - przekonują autorzy raportu „2050 Polska dla Pokoleń” przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska.
W raporcie przedstawiono dwa scenariusze wydarzeń. Pierwszy, niebezpieczny dla człowieka, zakładający prowadzenie dotychczasowej polityki ekologicznej. Drugi scenariusz ma być prośrodowiskowy.
Andrzej Duda: - Nie wiem, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych, głosy są różne.
Ochrony środowiska nie należy oddzielać od rozwoju naszego kraju i gospodarki - przekonują autorzy raportu. Polityka prośrodowiskowa będzie miała wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i sferę wolności. To przyczyni się do wzrostu dochodów z turystyki, a także przychodów państwa i dobrobytu społeczeństwa.
Na problemy związane ze zmianami klimatu Ziemi w kontekście regionalnym zwracali uwagę już w 2015 roku dr inż. Bogdan Bąk i prof. inż. Leszek Łabędzki z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego.
Mrożącą krew w żyłach prognozę do 2050 roku dla Kujaw i Pomorza przedstawili podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Agrometeorologów i Klimatologów w Krakowie, później omawiali ją na innych oficjalnych spotkaniach. Ich zdaniem do tej daty średnia temperatura wzrośnie o 1,5- 2,5 stopnie Celsjusza. Suma opadów w okresie wegetacyjnym zmniejszy się o ok. 12 proc. Wystąpią na przemian ekstremalnie suche i wilgotne (z ryzykiem powodziowym) miesiące.
44 największe w Polsce (powyżej 100 tys. mieszkańców) przygotowały już plany obrony przed tymi zagrożeniami, które będą wdrażane do 2030 roku.
Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegna...
