Polska wśród liderów krajów NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Ile na nią wydajemy?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Polska znalazła się wśród liderów państw NATO wydających najwięcej na obronność w 2022 roku.
Polska znalazła się wśród liderów państw NATO wydających najwięcej na obronność w 2022 roku. Wojciech Król/CO MON
Polska znalazła się wśród liderów państw NATO wydających najwięcej na obronność w 2022 roku. - To efekt polityki rządu, który konsekwentnie zwiększa wydatki na obronność i bezpieczeństwo Polaków – podsumował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Polska wśród liderów wydatków na obronność

„Polska wśród liderów państw wydających najwięcej na obronność w 2022 r. Według raportu NATO nasz kraj znalazł się na 4. miejscu spośród 30 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. To efekt polityki rządu, który konsekwentnie zwiększa wydatki na obronność i bezpieczeństwo Polaków – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Ile krajów NATO wydaje na obronność 2 proc. PKB?

We wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Dodał, że „od 2014 roku sojusznicy zwiększają wydatki na obronność i idziemy we właściwym kierunku”.

– Ale nie tak szybko, jak wymaga tego niebezpieczny świat, w którym żyjemy – podkreślił.

Oprócz Polski, która na obronność w 2022 roku wydała 2,42 proc. PKB, w siódemce znalazła się Grecja (3,54 proc.), USA (3,46 proc.), Litwa (2,47 proc.), Wielka Brytania (2,16 proc.), Estonia (2,12 proc.) i Łotwa (2,07 proc.)

W liczbach bezwzględnych w ubiegłym roku Stany Zjednoczone odpowiadały za 70 proc. wydatków obronnych całego NATO, które przekroczyły 1 bilion dolarów. W tym zestawieniu na Wielką Brytanię przypada 6 proc., Niemcy - 5 proc., Francję - 4 proc., Włochy - 3 proc., Kanadę - 2 proc., Hiszpanię, Holandię, Turcję, Polskę - po około 1 proc.

Ustawa o obronie ojczyzny

23 kwietnia 2022 roku weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny. Jej głównym celem było zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

W ustawie o obronie ojczyzny zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych. Na mocy tej ustawy w maju 2022 roku utworzono Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl