Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek o wydanie decyzji dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. To kolejny duży krok

Maja Czech
Wysłano wniosek o wydanie decyzji
Wysłano wniosek o wydanie decyzji archiwum db
13 kwietnia 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe oficjalnie złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na Pomorzu, a cały proces ma trwać ponad dwa lata. Złożenie wniosku to kolejny duży krok ku realizacji tego przedsięwzięcia.

Wniosek o wydanie decyzji dla elektrowni jądrowej

Spółka PEJ złożyła wniosek w pierwszym możliwym terminie, po wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy jądrowej - ustawy
o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska potwierdzi, że inwestycja jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna a następnie pozwolenie na budowę.

Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej to jedno z najbardziej skomplikowanych i kompetencyjnie wymagających wyzwań, z którymi mierzyliśmy się jako Polska w ostatnich dekadach. Złożenie wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej to ważny etap pokazujący dojrzałość projektu, który zostanie zrealizowany na Pomorzu – powiedział Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych. Co się w nim znajduje?

Wniosek zawiera opis inwestycji, czyli m.in.:

  • maksymalną łączną moc zainstalowaną
  • planowany czas eksploatacji
  • szczegółowy opisuj technologii w jakiej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.

Przedstawiony opis jest zgodny z dokumentami rządowymi, w których uznano za niezbędne budowę elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Istotnym elementem wniosku jest uzasadnienie znaczenia realizacji tej inwestycji. Wskazano, jak istotna jest kwestia zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. W uzasadnieniu podkreślono także m.in. zgodność inwestycji PEJ ze strategicznymi dokumentami rządowymi, w tym Polityką energetyczną Polski do 2040 roku oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
buda ruskisynu
13 kwietnia, 12:41, atomowiec:

WSTRZYMAC TO SZALENSTWO!

Polak jedzie zaledwie pare kilometrow i roztrzaskuje siebie i rodzine na przydroznym drzewie!

Elektrownie atomowe NIE DLA BALWANOW NA WSCHOD OD ODRY!!!!

i już rosyjsKO-niemiecki troll na POsterunku kwiczy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl