„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”
– Po raz czwarty i ostatni w tej kadencji Sejmu mam przyjemność ogłosić kolejną edycję konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Konkursu, który cieszy się naprawdę ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi – mówiła Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu przypomniała, że w ciągu tych trzech edycji, które mamy już za sobą, udział w konkursie wzięło ponad 5 tys. uczestników. – Myślę, że ten konkurs odegrał swoją rolę. Chodziło o to, żeby wśród młodych ludzi rozbudzić ciekawość na temat naszej najnowszej, a Katyń przez wiele lat był jedną z kart historii zamkniętą dla nas Polaków. Na szczęście tak już nie jest. Bardzo się cieszy, że młodzi ludzie, ale także nauczyciele i rodzice, wspierają młodych ludzi w tym, żeby chcieli się interesować polską historią – powiedziała.
Konkurs ma cztery kategorie
Elżbieta Witek poinformowała, że konkurs w tym roku będzie mieć cztery kategorie. – Pierwsze trzy kategorie są dedykowane uczniom szkół ponadpodstawowych, a czwarta kategoria jest adresowana do studentów studiów stacjonarnych i zaocznych pierwszego i drugiego stopnia – wyjaśniła.
– Trzy kategorie, o których mówiłam na początku, dotyczą uczniów szkół ponadpodstawowych: to jest praca plastyczna – ilustracja do publikacji na temat zbrodni katyńskiej; praca literacka, która w tym roku ma wyjątkowo ciekawy temat, a brzmi: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-40”. Trzecia kategoria, która się cieszy ogromną popularnością to napisanie tekstu piosenki. Tradycją już jest, że orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego nagrywa do takiej piosenki melodię i potem wykonuje tę piosenkę – przekazała.
Ten sam temat został podany jako obowiązujący w kategorii dla studentów na scenariusz lekcji.
Kiedy finał konkursu?
Marszałek Sejmu poinformowała, że w komitecie honorowym konkursu jest prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Ministerstwo Finansów, szef MSWiA Mariusz Kamiński, a także prezes IPN Karol Nawrocki oraz Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Finał konkursu będzie mieć miejsce 15 kwietnia. Pytania związane z organizacją konkursu należy kierować na adres mailowy: [email protected] albo od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 pod numer telefonu (22) 694 16 13.
