Stanisław Szwechowicz to urodzony w 1949 w Gdańsku rzeźbiarz, absolwent gdańskiej ASP (w 1973 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego). Znany jest z monumentalnych pomników wielu osobistości z okresu II RP, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego (w Gdyni, Toruniu, Nowym Sączu), Józefa Hallera (we Władysławowie, Pucku), Eugeniusza Kwiatkowskiego (w Tarnowie, Gdyni), ale też takich rzeźb postaci mitycznych, np. bogini Juraty czy rzeźb sakralnych. Jego prace są też w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą.

Pomnik budzi kontrowersje nie tylko polityczne - został wzniesiony wbrew stanowisku stołecznych władz samorządowych - ale także natury estetycznej. Pojawiły się komentarze, że Lech Kaczyński przedstawiony na monumencie jest ubrany w przydługie spodnie, a marynarkę ma, wbrew regułom klasycznej elegancji, zapiętą na oba guziki. Gdański rzeźbiarz podchodzi do tej krytyki z dystansem i mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu", że coś, co może być słuszne z krawieckiego punktu widzenia, niekoniecznie musi mieć zastosowanie w kompozycji monumentu. Dynamiczna, krocząca forma postaci wymusza takie a nie inne ułożenie fałd materiału, natomiast zapięcie marynarki jest wzięte z dokumentacji fotograficznej zmarłego prezydenta RP.
Forma pomnika zmieniła sie w stosunku do projektu, który został wyróżniony w konkursie. Początkowo monument miał być ustawiony przy ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. Figura Lecha Kaczyńskiego miała stać na poziomie ulicy i przechodzić przez formy architektoniczne przypominające rozpadający się mur czy też bramę. Na początku 2018 r. lokalizację zmieniono na plac marsz. Józefa Piłsudskiego.
- Musieliśmy przemodelować pomnik, ponieważ ustawiona na poziomie ulicy postać nie nadawała się do kubatury placu - mówi Stanisław Szwechowicz. - Zaprojektowaliśmy 3,5metrowy cokół równy wysokością postaci. Na cokole umieściliśmy półabstrakcyjną rzeźbiarską draperię z napisem "Lech Kaczyński prezydent RP, prezydent Warszawy".
Rzeźbiarz powiedział nam, że termin realizacji projektu był niezwykle krótki, a listopad 2018 r. był najwcześniejszym technicznie terminem, do którego można było wykonać wszystkie prace projektowe, rzeźbiarskie i architektoniczno-budowlane. Gdański rzeźbiarz należy do najczęściej zamawianych autorów pomników w kraju - tuż przed warszawskim pomnikiem Lecha Kaczyńskiego został odsłonięty w Nowym Sączu pomnik konny Piłsudskiego autorstwa Stanisława Szwechowicza, a kolejny monument twórcy II RP powstanie niebawem w Toruniu.
ZOBACZ TEŻ: Pomniki smoleńskie w Polsce [ZDJĘCIA]
Pomniki smoleńskie w Polsce [ZDJĘCIA]. Rzeźby upamiętniające...
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: