Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego został już zamocowany przed Centrum Usług Publicznych w Opolu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląda pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego w Opolu.
Tak wygląda pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego w Opolu. UM Opole
Oficjalne odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego nastąpi w sobotę, ale ciekawi mogą już oglądać pomnik, ponieważ został już zamocowany we wtorek (9 maja). Zobaczcie, jak wygląda.

Pomnik Witolda Pileckiego, polskiego bohatera narodowego z czasów II wojny światowej, stanął przed Centrum Usług Publicznych w Opolu, czyli przed nowym opolskim ratuszem.

Oficjalne odsłonięcie nastąpi w najbliższą sobotę (13 maja).

Zainteresowani opolanie mogą jednak już zobaczyć, jak wygląda nowy opolski pomnik. Został już bowiem zamontowany na placu przed Centrum Usług Publicznych w Opolu.

Pomnik rotmistrza Pileckiego został wykonany przez Mariana Molendę, a odlany w Artystycznej Odlewni Metali ART ODLEW w Opolu.

Profesor Marian Molenda to kierownik pracowni rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Jest autorem wielu znanych rzeźb miejskich w Opolu, Nysie, Warszawie. Dziełem Mariana Molendy są m.in. rzeźby na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu.

Pomnik przed Centrum Usług Publicznych w Opolu upamiętnia rotmistrza Witolda Pileckiego, polskiego bohatera narodowego i niezwykłą postać.

Kim był rotmistrz Witold Pilecki

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Ołońcu w Rosji. W wieku 10 lat przeniósł się z rodziną do Wilna.

W 1918 roku brał udział w wyparciu Niemców z Wilna, a następnie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1921 r.

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii „Prusy”, a następnie w 41 Dywizji Piechoty. Po kampanii wrześniowej w październiku 1939 roku przeszedł do konspiracji. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej.

W 1940 roku jako ochotnik przedostał się do obozu w Auschwitz z misją rozpoznania miejsca, gdzie trafiały transporty warszawiaków. Założył tam konspirację obozową, dzięki której więźniowie mogli wspierać się wzajemnie. Po trzech latach zbiegł z obozu.

Walczył w powstaniu warszawskim w 1944 r. Po klęsce powstania zrywu trafił do niewoli. Najpierw więziony w obozie jenieckim w Lamsdorf (czyli w Łambinowicach), potem w Murnau.

Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów rotmistrz Witold Pilecki trafił do 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych stacjonującego we Włoszech. Generał Anders skierował go do Polski, aby realizować cele konspiracyjnej organizacji „NIE”.

Rotmistrz Witold Pilecki Odmówił wyjazdu z Polski. Został aresztowany na początku maja 1947 r. Przeszedł brutalne śledztwo z torturami w Urzędzie Bezpieczeństwa.

Został skazany na karę śmierci 15 marca 1948 roku. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Pilecki zginął od strzału w tył głowy. Katem był Piotr Śmietański.

W 2006 roku Witold Pilecki otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany pośmiertnie do stopienia pułkownika. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków.

Czym jest Centrum Usług Publicznych w Opolu

Jest to nowy budynek, zbudowany przy ul. Witolda Pileckiego 1. Nieformalnie nazywany jest nowym opolskim ratuszem, ponieważ będzie mieścić się tam wiele wydziałów Urzędu Miasta Opola.

Trwa przeprowadzka wydziałów Urzędu Miasta do nowego Centrum Usług Publicznych.

  • Wydział Lokalowy jest już dostępny na miejscu.
  • Do końca tego tygodnia (czyli do 12 maja) przenosić się będzie Wydział Polityki Społecznej.
  • Referaty ewidencji ludności, dowodów osobistych do 18 maja będą obsługiwały mieszkańców w budynku przy Placu Wolności.
  • 19 maja Wydział Spraw Obywatelskich nie będzie obsługiwał klientów. Natomiast od 22 maja referaty będą przyjmowały klientów już w Centrum Usług Publicznych.
  • 12 czerwca nastąpi przerwa w obsłudze mieszkańców, a od 13 czerwca mieszkańcy będą obsługiwani w Centrum Usług Publicznych.
  • Referat Komunikacji, zajmujący się prawami jazdy i dowodami rejestracyjnymi, przy Placu Wolności będzie działał do 9 czerwca - później w Centrum Usług Publicznych.
  • Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów do 13 czerwca będzie działało w budynku przy Piastowskiej 17, a od 14 czerwca w Centrum Usług Publicznych w Opolu.
Tak wygląda nowe Centrum Usług Publicznych w Opolu.
Tak wygląda nowe Centrum Usług Publicznych w Opolu. Mateusz Majnusz/ Sławomir Draguła
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl